Letní zajímavosti a novinky z areálu výstaviště

15. 07. 2021

Tisíce nových květin v parku, záplava květů v rozáriu anebo unikáty a rostliny, které lidstvu mimo jiné dávají indigo, hennu anebo bavlnu, ve Sbírkových sklenících. Olomoucké Výstaviště Flora nabízí v červenci hned několik důvodů a lákadel k návštěvě.

„Ve Sbírkových sklenících mohou návštěvníci v tuto dobu spatřit spoustu zajímavých rostlin. V Palmovém skleníku jsou například k vidění kvetoucí ibišky, a to včetně extrémně vzácného druhu Hibiscus fragilis, který se v přírodě vyskytuje již jen v několika desítkách kusů v pohoří Corps de Garde na ostrově Mauricius,“ přibližuje vedoucí Sbírkových skleníků Pavel Souček.

Ve sklenících se lidé mohou seznámit i s užitkovými rostlinami, z nichž se vyrábí například indigo, henna anebo bavlna, či s těmi, jež lidstvu dávají rýži, arašídy, olivy a kávová zrna. „Dále si návštěvníci mohou prohlédnout rostliny, z nichž se sklízí banány, svatojánský chléb, bobkový list, granátová jablka, fíky, kiwi anebo různé druhy citrusů. Ucítit pak mohou omamnou vůni jasmínu nebo vidět zajímavé květy australského štětkovce, tropické alamandy nebo obřího hadince z Kanárských ostrovů,“ vypočítává Souček.

parcích Výstaviště Flora naplánovalo novou výsadbu, a to v záhonech u pavilonu G a H, kde zahradníci umístí pět tisíc kusů květin a travin. Celkem půjde o více než padesát různých odrůd rostlin. Pestrou paletou květů vykvetou také záhony letniček z přímých výsevů, které se nachází v Čechových, Smetanových, Bezručových sadech a v parku pod Dómem. Plná barev bude i hlavní alej ve Smetanových sadech. „Ve zdejších záhonech budou kvést trvalky, například třapatky, krásnoočka, denivky, řebříčky, pupalky a další,“ upřesňuje Zdeněk Šup, provozní náměstek pro zahradnickou činnost.

olomouckém rozáriu v ulici 17. listopadu budou během července kvést především záhonové růže. Velké sadové, botanické a popínavé růže budou dokvétat. „V botanické zahradě budou postupně nakvétat a kvést denivky, lilie a ostatní letničky. V plném růstu a květu budou i trvalky, především jejich největší uskupení v Lotyšské zahradě. V botanické zahradě si návštěvníci mohou odpočinout v příjemném stínu stromů a taktéž využít naše dva grily - jeden v Rozáriu a druhý v botanické zahradě,“ zve k návštěvě Jiří Malaska, vedoucí botanické zahrady a Rozária.

Alamanda
Alej ve Smetanových sadech
Citrusy
Granátovník
Hadinec
Vzácný Hibiscus fragilis
Indigovník
Jasmín
Štětkovec

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás