Výstaviště  Flora Olomouc, a.s. pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu.

Zájemci o grilování v rozáriu a Bezručových sadech obraťte se prosím na Infocentrum rozária: tel. 739 322 603.

Vstup se psem je do arálu botanické zahrady a rozária zakázán.
Koupání v bazéncích v areálu rozária je přísně zakázáno.

 

Rozárium vzniklo jako součást botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc v letech 1970 – 1972 z iniciativy Rosa Klubu Českého zahrádkářského svazu. Na ploše 3,5 hektaru, která předtím sloužila jako městská deponie odpadků, byla vytvořena netradiční růžová zahrada v prostředí přísně geometrických betonových polí. Postoj k aktuálně probíhající obnově rozária (jeho první etapa byla ukončena na jaře roku 2016) byl ovlivněn v prvé řadě velmi kvalitní realizací architekta Zavadila ze 70. let dvacátého století, díky níž můžeme tento prostor evokující plující ledové kry na vodní hadině, z nichž vykvétají růže, směle zařadit mezi významné památky moderní zahradní architektury v České republice a celé střední Evropě. Svým návštěvníkům nabízí druhé největší tuzemské rozárium s padesátiletou tradicí na ploše 3,5 hektaru více než tři tisíce keřů růží tří stovek domácích i světových odrůd. Návštěvník zde objeví nejen sortiment růží velkokvětých, ale také barvami zářící růže sadové, pnoucí, pokryvné a původní botanické druhy. V rozáriu lze i obdivovat liliovník (Liliodendron tulipifera) s listy připomínajícími svým tvarem tulipány. Současnou podobu rozária značně ovlivňuje právě velkorysá rekonstrukce podle plánů renomovaného zahradního architekta Zdeňka Sendlera.

V lednu 2023 olomoucké rozárium na valné hromadě Unie botanických zahrad ČR získalo oficiální označení Národní sbírka rostlin.

 

      

 

Programy pro děti

Do botanické zahrady si mohou děti přijít zahrát naučnou hru „Za tajemstvím rostlin“ a přitom se dozvědět o rostlinách zajímavé informace. Hra je určena pro děti, které již umí číst. Cena jedné hry je 50 Kč a po úspěšném vyřešení tajenky čeká hráče zajímavá odměna. Možnost zakoupení hry je na infocentru rozária. Ve stínu stromů v botanické zahradě se rovněž instaluje dětské hřiště.