Jubilejní Flora košt nabídne přes 300 vzorků kvalitních destilátů

19. 09. 2023

Již za dva týdny – konkrétně od 5. do 8. října – se na Výstavišti Flora Olomouc koná oblíbená podzimní výstava Flora Olomouc – Hortikomplex. Její tradiční součástí je i mezinárodní soutěžní přehlídka Grand Prix ovocných destilátů Flora košt. Letos do ní pěstitelé a výrobci přihlásili 336 vzorků. V úterý 19. září se tak sešla odborná degustační komise, aby destiláty ohodnotila a určila ty nejlepší.

Základní informace k mezinárodní soutěžní přehlídce Grand Prix ovocných destilátů Flora košt 2023:

          A.Destiláty nezrající v sudu

          B. Destiláty zrající v sudu s označením ovocného druhu

          C.Ostatní lihoviny s označením ovocného druhu

 • V letošním roce je do soutěže přihlášeno celkem 336 vzorků. Nejpočetněji jsou zastoupeny slivovice, kterých je 72, následují pálenky z jablek, hrušek, ostatních druhů slivoní a jejich směsí, třešní a meruněk. Početné zastoupení mají letos  i likéry v počtu 23 vzorků.
   
 • Raritou je vzorek archivní slivovice ročník 2003, tj. dvacetiletá – stejně stará jako samotná soutěž Flora košt. Zajímavostí jsou destiláty netradičních ovocných kombinací a destiláty z exotického ovoce (fíkovice, datlovice). Na degustátory čekají takové lahůdky jako pivovice, koňak, jahodový likér, macerát jalovce anebo macerát z 15 druhů bylin.
   
 • Hodnocení vzorků odbornou degustační komisí se koná na Výstavišti Flora Olomouc v úterý 19. 9. Úroveň destilátů bude letos hodnotit téměř 60 degustátorů ve 13 komisích, složených z odborníků ze Zahradnické fakulty v Lednici, Unie destilatérů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a dalších odborníků na ovocné destiláty, pod vedením prof. Ing. Josefa Balíka, Ph.D. ze Zahradnické fakulty v Lednici.
   
 • Hodnotí se čistota, intenzita, harmonie a jemnost chutě a vůně, kvalita dochuti, typičnost a celkový dojem z destilátu.
   
 • Vítězové budou vyhlášeni v rámci podzimní výstavy Flora Olomouc - Hortikomplex v sobotu 7.10. ve 13 hodin na hlavním podiu v pavilonu A
   
 • Letošní Flora košt bude udělovat ocenění vítězům jednotlivých kategorií, cenu absolutního vítěze – Championa a nejlépe vyhodnocená kolekce destilátů získá Cenu Unie destilatérů. Úroveň letošních soutěžních destilátů mohou posoudit návštěvníci podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex v expozici Flora koštu na galerii v pavilonu A.

 

 

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás