Viktoria cruziana opět kvete.

13. 08. 2020

Dnes v noci opět vykvetla perla tropického skleníku ve Smetanových sadech Viktorie Cruzova. Květ vydrží pouze do dopoledních hodin. Zítra vykvete růžově. Sbírkové skleníky jsou otevřeny od 9.00 - 18.00.

Viktorie Cruzova

Patří mezi největší leknínovité rostliny světa. V Jižní Americe roste ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, v meandrujících říčních ramenech, lagunách a v ústí řek. Tato rostlina je ukotvena v bahně, listy plavou na hladině. Jsou okrouhlé, na okraji výrazně vyhrnuté, dosahující průměru až 150 cm. Listy jsou ze spodní strany žebernaté a ostnité. Žebra jsou duté, čímž drží obrovský list nad hladinou. Ostny chrání rostlinu před okusem. Bělostné vonné květy o průměru asi 25 cm se otevírají večer, kvetou celou noc a ráno se s přibývajícím světlem zavírají. Večer druhého dne znovu rozkvétá v narůžovělé podobě. Třetího dne ráno se nadobro zavře a stáčí se pod hladinu.

Přestože je ve své domovině viktorie rostlina vytrvalá, u nás se pěstuje jako letnička, každý rok se musí znovu vysévat na začátku března. Je to tím, že jsou pro ni zkracující se podzimní dny, kvůli nedostatku světla opravdu vražedné.

Rod Victoria objevil v roce 1801 český botanik a cestovatel Tadeáš Haenke. Jako první přírodovědec se setkal s její příbuznou, viktorií královskou, na řece Mamoré v povodí Amazonky. Pojmenována byla na počest anglické královny Viktorie.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás