Víc než vloni. Na výstavu Flora Olomouc 2023 přišlo téměř 53 tisíc návštěvníků

02. 05. 2023

O tři tisíce překonala letošní jarní výstava Flora Olomouc návštěvnost loňského ročníku jarní výstavy. V roce 2022 dorazilo na největší svátek květin na Výstaviště Flora Olomouc zhruba 50 tisíc lidí, tento rok si tradiční květinovou a zahradnickou výstavu, která v rozmezí 20. až 23. dubna nesla podtitul Království barev, nenechalo ujít téměř 53 tisíc lidí.

„Fakt, že letošní jarní výstava Flora Olomouc přilákala více lidí než v loňském roce, nás samozřejmě velice potěšil. Všem návštěvníkům děkujeme, že k nám na Výstaviště Flora Olomouc dorazili. Jejich zvyšující se zájem je pro nás velkým závazkem udržet kvalitu olomouckých květinových a zahradnických výstav a také nadále pracovat na jejich dalším zlepšení a rozvoji. Velké poděkování patří i všem našim partnerům v čele se Statutárním městem Olomouc. Bez jejich podpory by uspořádání takové akce nebylo možné,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Právě Statutární město Olomouc bylo klíčovým partnerem pro vznik oceňované hlavní expozice pojmenované Království barev, šlo o jeho prezentaci. Autorkou byla respektovaná floristka a místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů ČR Klára Franc Vavříková.

Do expozice se svými spolupracovníky vložila téměř 25 tisíc květin. Šlo například o tulipány, narcisy, dřepčíky, kokoříky, plaménky, kaliny a také lilie, ostrožky, kalokvěty, hortenzie, orchideje anebo toulitky. Základním východiskem byl při jejich práci princip Oswaldova barevného kruhu s trojicí základních barev, jež se prolínaly v křivkách několika dalších velkých kruhů. Vznikaly tím další barvy, tóny i kombinace.

„Pro výběr květin bylo určující téma hlavní expozice a také roční období. Pokud to bylo možné, vybírala jsem, coby nositele barvy, květiny typické pro jarní období. A to nejen v České republice. Barvy totiž kralují celému světu,“ uvedla Klára Franc Vavříková.

Návštěvníci výstavy se s ní mohli potkat jak při čtvrtečním slavnostním zahájení výstavy, tak i v pátek při kladně hodnocené Večerní prohlídce hlavní expozice. Její součástí byla kromě hudebního vystoupení také komentovaná prohlídka speciálně nasvícené expozice s její autorkou.

„Užití principu kruhu v hlavní expozici bylo poctou pro nedávno zesnulého profesora Ivara Otrubu, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských krajinářských architektů a autora celé řady expozic na výstavách Flora Olomouc. Byli jsme rádi, že jsme ho mohli právě touto formou připomenout. Letošní jarní výstava byla navíc připomínkou 65 let olomouckých květinových a zahradnických výstav,“ uvedla Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.

Součástí jarní výstavy, kterou opět provázelo slunečné a teplé počasí, byla také Mezinárodní výstava bonsají a suiseki, na níž se podílela Česká bonsajová asociace, dále odborné přednášky a semináře či bohatý doprovodný kulturní program.

Hojně navštěvované byly velké Zahradnické trhy, na které tento rok dorazilo víc než 250 prodejců. Bezmála polovina nabízela zahradnické nářadí, skleníky, mechanizaci či materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty. V dalších řádově desítkách stánků bylo – v rámci několika gastrozón – k dostání nejrůznější občerstvení, a to včetně bezlepkového.

Důraz na ekologii: Vše z hlavní expozice bylo možné zrecyklovat či zkompostovat

Letošní jarní výstava proslula jako akce, při níž se kladl nevídaný důraz na ekologii. Především hlavní expozice byla navržena tak, aby se z ní vše dalo zkompostovat anebo znovu využít. Oproti předcházejícím letům například nebyla při aranži květin využita aranžovací hmota florex, květiny byly usazeny v řádově tisících skleněných lahvích a vázách s vodou.

V pavilonu A byla připravena také expozice Českého zahrádkářského svazu Královny jarního bálu s pěstitelskou poradnou a posezením u vína. K vidění zde byla i prezentace členů Asociace soukromého zemědělství ČR a jejich produktů s názvem Odkaz starých selských tradic, dále prezentace zahradnických a uměleckých škol z několika krajů a také prestižní floristická soutěž Pohár Flory Olomouc či expozice věnovaná kopřivě coby zemědělské plodině.

Ve Smetanových sadech byla u Rudolfovy alej k dispozici odpočinková zóna a dětská zóna s kolotočem, vláčkem, skluzavkou a velkými trampolínami – jumpingem. V Rudolfově aleji se lidé mohli potěšit pohledem na upravené květinové záhony, ve středu aleje je čekaly záhony s ornamenty. Dohromady šlo o řádově tisíce květin.

Dalších 1800 metrů čtverečních květinových záhonů připravili zahradníci z Výstaviště Flora Olomouc před pavilony A, E, G a H a také v botanické zahradě, kde je dohromady vysazeno zhruba 42 tisíc jarních cibulovin.  

 

Hlavní expozice Království barev vznikla díky podpoře a byla prezentací Statutárního města Olomouce.
Akce se konala pod záštitou ministra zemědělství Ing. Zdeňka Nekuly, ministra životního prostředí Mgr. Petra Hladíka, hejtmana Olomouckého kraje Ing. Josefa Suchánka a primátora Statutárního města Olomouce Mgr. Miroslava Žbánka, MPA.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás