Ve skleníku kvete banánovník s malými plody

12. 08. 2020
V tropickém skleníku se právě rozvíjí květenství banánovníku a narůstají malé banány. U tohoto převislého květenství lze vidět časovou posloupnost tvorby tohoto na světě nejrozšířenějšího ovoce na fotce. Také lze spatřit z které části květu onen lahodný plod vlastně vzniká.
 
Nahoře u základny jsou vidět zvětšující se banány se zbytky usychajících květních části na špičce plodu a naopak dole pod podpůrným hnědočerveným listenem je teprve květ, kde budoucí banán je ještě jako semeník samičího květu. Po odplození  rostlina odumírá a je nahrazena odnožemi vyrůstajícími z podzemního oddenku někde poblíž.
 
Banánovník není strom, ale jedna z největších bylin na naší planetě. Některé druhy mohou dosáhnout až 16 metrů. Přestože na světě je mnoho druhů a odrůd, v našich obchodech se můžete setkat pouze s jedinou, celosvětově nejrozšířenější bezsemennou odrůdou Cavendish.
 
Pokud máte čas, zastavte se ve Sbírkových sklenících, ať se můžete pokochat na vlastní oči. Otevřeno je od 9.30 - 18.00 od úterý do neděle. 

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás