Ve sklenících vykvetla viktorie. Letos poprvé

27. 07. 2017

Na první letošní květ velkolepého leknínu viktorie se mohou v těchto dnech přijít podívat návštěvníci sbírkových skleníků ve Smetanových sadech. Skleníky mají otevřeno denně mimo pondělí od půl desáté do šesti odpoledne.
Victoria cruziana (viktorie Cruzova) je vodní rostlina, která roste v Jižní Americe ve stojatých nebo pomalu tekoucích vodách, v meandrujících říčních ramenech, lagunách a v ústí řek. Tato rostlina je ukotvena v bahně, listy plavou na hladině. Jsou okrouhlé, na okraji výrazně vyhrnuté, dosahující  průměru až 150 centimetrů, jsou žebernaté a ostnité. Květy jsou leknínovité, otevírají se po setmění, Okvětní lístky jsou špičaté, zprvu bílé, později růžové.
Květy viktorií jsou sice největší z květů vodních rostlin, avšak vůči rozměrům listů jsou malé, v průměru do 30 centimetrů. Viktorie tedy kvetou zpravidla přes noc, ale na krátící se podzimní dny reagují zpožděným zavíráním květů. Díky tomu je lze zastihnout, zejména při zatažené obloze, ještě během dopoledních hodin. 
"Letošní rok je viktorie dobře narostlá a jsou již vidět další poupata, očekáváme tedy, že do podzimu ještě bude mít velké množství květů," uvedl vedoucí sbírkových skleníků společnosti Výstaviště Flora Olomouc, a.s. Ing. Pavel Souček.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás