Smetanovy sady hostily defilé historických vozů

26. 07. 2016

Kdo v sobotu dopoledne zavítal do olomouckých Smetanových sadů, musel se divit, kde že to vlastně je. Nejen že byla Rudolfova alej plná lidí, ale cosi podivného se mezi nimi pohybovalo. Až když se vám podařilo prodrat davem, jaký tu zažíváme zejména při tradičních květinových výstavách Flora Olomouc, zjistili jste, že to pestrobarevné mezi diváky nejsou květiny, ale historické automobily a motocykly. A že jich bylo! Startoval tu totiž XIX. Hanácké okruh, soutěž historických automobilů a motocyklů, který letos přivítal na stovku automobilů a třicítku motocyklů – jeden exponát zajímavější než druhý. Na výstavě, která předcházela samotnému startu do soutěže, převažovaly československé automobily. Nakonec diváci svým hlasem přidělili pohár pro nejelegantnější automobil věnovaný primátorem města Olomouce Antonínem Staňkem shodou okolností nejstaršímu vozidlu Fordu T z roku 1912. Do Olomouce s ním přijel Pavel Beran junior z Lanškrouna. Mezi motocykly diváky nejvíce upoutalo BMW R12 se sidecarem (1935), na němž přijel Miroslav Janíček z Poličné. Mezi třicítkou motocyklů byly nejzastoupenější ty vyrobené v meziválečném období v Anglii (AJS, Ariel, BSA, Norton, Royal Enfield). Nechyběly ale ani snad ty nejproslulejší americké značky Indian a Harley Davidson. Samozřejmě by to vůbec nešlo bez spolehlivých československých motorek značek Jawa a ČZ, kterým asistoval i vzácný Premier vyrobený v Chebu v roce 1929.

Ze stovky automobilů byla tentokrát pouze čtvrtina zahraniční výroby. Jmenujme alespoň ty nejznámější zastoupené značky: Bentley, BMW, Bugatti, Buick, Chevrolet, Ford, Hispano Suiza, Lagonda, Renault a Salmson. Pořadatel, klub historických vozidel SKAM Olomouc, se zaměřuje na propagaci prvorepublikového období, a tak zde bylo k vidění 75 automobilů vyrobených v československých automobilkách Aero, Jawa, Praga, Škoda, Tatra, Walter, Wikov a Zbrojovka Brno. Mezi všemi historickými vozidly vyčníval (a to i doslovně) dieselový autobus Tatra 27 vyrobený v roce 1940 pro Olomouc. Do původního stavu, se zachováním všech detailů i v interiéru, jej zrekonstruoval ze zbytků lesácké boudy (tak totiž autobus nakonec skončil svou provozní kariéru) Vítězslav Zezula z Městečka Trnávka.

V 11 hodin se kolona sto třiceti automobilů a motocyklů přesunula z překrásného prostředí v prostoru před hudebním pavilonem v Rudolfově aleji, kde prvorepublikovou atmosféru dokresloval i Dixieland Jazz Band, ke startu. Ten probíhal ve vyústění javorové aleje za pavilonem A Výstaviště Flora Olomouc. Všechny stroje včetně jejich dobově oblečených posádek, které dorazily nejen z celé České republiky, ale i ze sousedního Slovenska, byly divákům při startu představeny ředitelem soutěže Jiřím Kohlíčkem.

Historická vozidla pak projela při první etapě měřící 43 kilometrů část rovinaté Hané, aby nakonec vystoupala až k pohádkovému hradu Bouzov, kde už na ně čekali netrpěliví diváci. Při odjezdu byl ještě každý stroj před hradem nejdříve vyfocen a poté pomalu odjížděl historickou kovanou hradní bránou do odpolední etapy. Měřila 60 kilometrů a končila opět v Olomouci. Nejvíce bodů v průjezdních kontrolách nasbíral Pavel Beran s chotí, který jel s vozem Chenard Walcker z roku 1912. Jelikož je ale také členem pořádajícího klubu SKAM Olomouc, musel se vzdát podle předem stanovených pravidel hlavní výhry a přenechat putovní pohár Bohumíru Sedláčkovi se synem. Přijeli z nedalekého Přerova a absolvovali Hanácké okruh v nejmenším voze Aero 500, vyrobeném v roce 1931. Vítězem se samozřejmě ale stal každý, který dorazil šťastně do cíle. Ze sto třiceti vozidel zůstaly stát s poruchou na trati pouze tři (dva motocykly a jeden automobil). I to se u strojů více než osmdesát let starých občas stává. XIX. Hanácké okruh je úspěšně za námi. Několika tisícům diváků a sto třiceti účastníkům se změna místa startu na Smetanovy sady moc líbila, a tak už se mnozí těší na jubilejní XX. ročník, který se bude konat opět na konci července, ovšem až v roce 2018.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás