Rudolfova alej se bude sázet 3. prosince, pomohou stovky Olomoučanů

30. 11. 2016

Na dvě stovky lidí se v sobotu 3. prosince pustí do nové výsadby Rudolfovy aleje ve Smetanových sadech v Olomouci. Dokončí tak plánovanou obnovu aleje, která musela být kvůli nebezpečné nákaze původních jírovců vykácena. Nyní je nahradí výrazně odolnější druh stromů, lípy velkolisté.
Oblíbená Rudolfova alej k olomouckým městským parkům neodmyslitelně patří už bezmála dvě století a je tak jedním ze symbolů města. „Když probíhala obnova aleje v letech 2010 a 2012, na výsadbě se podílelo mnoho dobrovolníků z řad Olomoučanů. Poté, co špatný zdravotní stav jírovců vyústil v nutnost mladé stromy vykácet, jsme od počátku chtěli, aby se obyvatelé města opět mohli do výsadby aleje zapojit,“ uvedl primátor Antonín Staněk. Pro Olomoučany je stav parků a Rudolfovy aleje obzvláště často srdeční záležitostí. „Hned na jaře po zveřejnění plánu na novou výsadbu jsme evidovali desítky dalších zájemců, mnohdy se přitom jednalo o lidi, kteří se účastnili předchozího sázení jírovců a zasazení stromu měli tehdy spojené s nějakým osobním příběhem, například sňatkem či narozením dítěte,“ dodal náměstek primátora Aleš Jakubec. „Nakonec projevily zájem o výsadbu skoro dvě stovky lidí.“ 
V aleji bude v sobotu vysazeno celkem 108 lip velkolistých. Nové stromy budou mít mimo jiné i kvůli jinému tvaru koruny i minimalizaci dalších zásahů větší rozestup než původní výsadba. „Jírovce byly vysazeny v rozestupu pět metrů, nyní půjde o zhruba desetimetrové odstupy,“ upřesnil Aleš Jakubec. Celkové náklady na realizaci nové výsadby se podařilo oproti původním odhadům díky veřejné soutěži výrazně snížit na částku pod 400 tisíc korun, z toho by navíc ještě 60 procent mělo město získat ve formě dotace. Výsadbu provede společnost Výstaviště Flora Olomouc. 
Rudolfova ale vděčí za svůj vznik olomouckému arcibiskupovi Rudolfu Janu Habsburskému, který ve zdejším vojenském prostoru před městskými hradbami inicioval už ve 20. letech 19. století vznik stromořadí. Alej se brzy stala jedním z nejoblíbenějších cílů vycházek Olomoučanů. Před šesti lety musely být staré a nemocné jírovce nahrazeny novou výsadbou. Mladé stromy byly ale po krátké době napadeny agresivní a neléčitelnou slizotokovou nekrózou, letos v březnu byly proto pokáceny a dřevní hmota byla zlikvidována ve spalovně biomasy v ZOO Olomouc.

Zdroj: Magistrát města Olomouce

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás