Obří květ leknínu či rozkvetlé růže. Areál Výstaviště Flora v září nabízí celou řadu lákadel

06. 09. 2021

Šance spatřit ve sbírkových sklenících až čtvrtmetrový květ největšího leknínu světa, v rozáriu a v botanické zahradě možnost obdivovat liliovky s neobvyklými květy, okrasné trávy v plné síle či podzimní kvetení růží. Anebo se v parcích pokochat pohledem na záhony plné kvetoucích letniček. To vše v září nabízí areál olomouckého Výstaviště Flora.

V botanické zahradě se vstupem z Bezručových sadů a v rozáriu na ulici 17. listopadu mohou návštěvníci obdivovat krásu na podzim kvetoucích trvalek jako jsou například astry či liliovky s velice zajímavými květy. Také ještě dokvétají letní trvalky jako třapatky, zápleváky či plamenky latnaté a mnohé další.

„V září pak nastává zřejmě ten nejlepší čas na prohlídku okrasných trav, které jsou v tuto dobu ve své největší kráse. Mnohé navíc s plně vyvinutými plodenstvími, jež jsou velmi výrazná například u kortadérií. Úplně zkrátka nepřijdou ani milovníci růží, jelikož v září přichází období takzvaného podzimního květu růží. Pokvetou především mnohé záhonové růže, ale opakovat své kvetení budou i některé sadové růže. Jistě stojí za zmínku i dozrávající šípky botanických růží, jež jsou rozmanité nejen barvami, ale i tvary,“ přibližuje za Výstaviště Flora Olomouc Jiří Malaska, vedoucí oddělení botanické zahrady, rozária a Bezručových sadů.

Ve sbírkových sklenících ve Smetanových sadech je teď hlavním lákadlem Victoria cruziana, největší leknín světa. Návštěvníci mají šanci vidět jeho 25 centimetrů velký, nádherný a také silně vonící květ. „Vykvete podle počasí zhruba jedenkrát za týden,“ upřesňuje Pavel Souček, vedoucí sbírkových skleníků. Lidé v nich pak mohou obdivovat také zářivě kvetoucí ibišky.

V olomouckých parcích v září kvetou letničky, které lidé najdou především na záhonech před pavilony G a H, před pavilonem A, u vstupu do Rudolfovy aleje od ulice Havlíčkova, na záhonech před budovou restaurace Fontána a na mnoha dalších místech. Trvalkové záhony v hlavní aleji a také kortenový záhon u pavilonu E pak zdobí květenství okrasných trav.

„Ty jsou atributem sklonku léta a začátku babího léta. Postupně se k nim přidají hvězdnice, jež se často označují za trvalkové královny podzimu. Dále během září kvetou i jiné druhy trvalek typické spíše pro letní měsíce. Patří k nim svíčkovce, rozchodníky, třapatky a třapatkovky. S postupujícím časem trvalkové záhony přejdou do teplých tónů okrové až hnědooranžové barvy odkvetlých květenství a semeníků. Tyto budou ozdobou záhonů i v zimě,“ dodává Zdeněk Šup, provozní náměstek pro zahradnickou činnost.

ibišek dřípený
Victoria cruziana
Victoria cruziana
Victoria cruziana
liliovka srstnatá (Tricyrtis hirta)

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás