Období sklizně ve Sbírkových sklenících je tady!

25. 10. 2020

Život ve Sbírkových sklenících Výstaviště Flora Olomouc stále pokračuje. Touto dobu totiž probíhá sklizeň plodů nejzajímavějších druhů ovoce či pozoruhodných užitkových rostlin. Podívejte se, co se děje v našich sklenících. 

 

Aktuálně dozrávají plody tomelu japonského, zvaného také kaki či churma. Jeho botanický název druhu Diospyros budete možná více znát pod slovem „Diovo ovoce“. Jedná se skutečně o hotový božský pokrm. K dalším plodům patří také výborné plody z keře Psidium cattleianum, které voní a chutnají po jahodách, proto se mu také říká „jahodový stromek“. S blížícím se časem Vánoc samozřejmě nedočkavě čekáme na naše voňavé mandarinky.

 

Sklízíme ale také známé užitkové rostliny. Určitě znáte podzemnici olejnou, která se pěstuje pro semena zvané arašídy nebo buráky. Věděli jste, že se nejedná o ořech, ale o luštěninu Velice zajímavý je ale i její vývoj – po oplození květů začíná intenzivně růst květní stopka se semeníkem, který se zavrtává 3 – 6 cm hluboko do půdy. V půdě se z něj vyvine lusk se semeny. Arašídy si tedy musíme vytahat ze země. Další rostlinou je bavlník. Z plodu bavlníku se sklízí jemná bílá vlákna  - bavlna. U nás pěstujeme dva druhy bavlníku, a to bavlník bylinný a bavlník barbadoský.

I když se nemůžete přijet podívat do skleníků osobně, sledujte webové stránky a také Facebook či Instagram Výstaviště Flora Olomouc, kde se s vámi budeme pravidelně dělit o další kuriozity a zajímavosti nejen ze světa Sbírkových skleníků. 

 

 

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás