Občanům Olomouce: Důvody pro uzavírání Smetanových sadů

26. 04. 2019

Pevně věříme, že níže uvedené argumenty budou pro občany města Olomouce korektní a pravdivou odpovědí na palčivou otázku, proč se Smetanovy sady uzavírají v době konání výstav Flora Olomouc.

Argumenty, proč uzavíráme park jsou:

 1.       Ekonomický důvod – jde o příjem ze vstupného, který se zpětně investuje do parků, sbírkových skleníků, rozária, botanické zahrady. Tedy do zeleně pro Olomoučany, kterou pak celoročně využívají k odpočinku.

 2.       Organizační důvod – výstavnictví potřebuje pro své fungování uzavřený areál - pohyb lidí, pohyb materiálu, vystavovatelé atp. Městský park naproti tomu musí ze své podstaty být plně přístupný a otevřený - JENŽE MY MÁME V OLOMOUCI VÝSTAVNÍ AREÁL, KTERÝ JE ORGANICKOU SOUČÁSTÍ MĚSTSKÉHO PARKU -  a to je těžko řešitelný rozpor.  Zároveň je to však unikátní kombinace a velká výzva. Proto se musí hledat kompromisy a pro letošní rok jsme udělali kompromisy tyto: zavedení průchodek na všech pokladnách, zvýšení počtu bran, otevření parku přes noc, předchozí včasné upozornění s informací o uzavření parku v době výstavy. Uvědomujeme si, že park je každodenní součástí života Olomoučanů, a proto se snažíme, aby pomocí těchto opatření byly Sady průchozí, ale zároveň, aby to nenarušilo provoz výstavy. Občanům Olomouce jsou k dispozici Čechovy a Bezručovy sady spolu s rozáriem a botanickou zahradou.

 3.       Budoucnost - olomouké výtaviště se nezříká hledání dalších lepších řešení jak skloubit protichůdné požadavky, které má výstavní areál a městský park. Chce to však čas a nebude to zadarmo. Vnímáme unikátnost areálu, který je potřeba chránit a zachovávat pro budoucí generace. Výstavnický areál ležící v parku a kde je park zároveň výstavním exponátem je evropský unikát, který vyžaduje jedinečné řešení navržené a realizované pouze v dlouhodobém horizontu.

Věříme, že díky těmto vysvětlujícím argumentům bude problematika uzavírání parků lépe vnímána a důvody pro uzavírání Smetanových sadů snadněji pochopeny.  

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás