Nablýskaní veteráni se představí ve Smetanových sadech

13. 07. 2016

V sobotu 23. července projede přes olomoucké Smetanovy sady více než 130 opravdových historických automobilů a motocyklů. SKAM Olomouc (Středomoravský Klub Automobilistů a Motocyklistů) uspořádá právě v tomto termínu za podpory Olomouckého kraje a pod záštitou primátora statutárního města Olomouce Antonína Staňka už XIX. ročník Hanáckého okruhu, soutěže historických automobilů a motocyklů vyrobených do roku 1939.

Svým rozsahem ojedinělá akce nejen na Moravě, ale i v celé ČR bude mít tentokrát start v 11 hodin ve Smetanových sadech. Automobily a motocykly vyrobené převážně v prvorepublikovém Československu budou vystaveny pro diváky od 10 hodin v Rudolfově aleji. Diváci budou mít možnost svým hlasem vybrat nejkrásnější automobil a motocykl. Prvorepublikovou atmosféru podpoří nejen dobové oblečení většiny zúčastněných posádek, ale také Olomoucký Dixieland Jazz Band, který bude hrát v hudebním altánku u Fontány.

Kromě všech známých československých automobilových značek jako Aero, Praga, Škoda, Tatra, Walter, Wikov a Zbrojovka Brno uvidí diváci také zahraniční automobily jako třeba Bugatti, Bentley, BMW, Buick, Chevrolet, Ford, Renault, Rolls Royce a další. Automobilů je letos více než sto. Samozřejmě že také mezi třicítkou motocyklů najdeme zvučná jména. Kromě našich značek Jawa a ČZ budou na Hanáckém okruhu k vidění například také Harley Davidson, BMW, Indian, BSA, Norton, NSU, Triumph, Zündapp a jiné. Nejzastoupnější značkou vůbec je Tatra. Těchto oblíbených moravských automobilů se sjede na Hanácký okruh dokonce 25! Jedním z nejzajímavějších exponátů bude jistě i autobus Tatra 27, který byl v Olomouci provozován v době okupace. Většina vozidel je ze soukromých sbírek, ale některá jsou z muzeí a diváci je tentokrát uvidí i za jízdy. Technické muzeum města Brna předvede dva automobily Zbrojovka Brno. Soukromé muzeum Veteran Arena Olomouc vystaví vzácný první aerodynamický československý automobil Wikov 35 – Kapka. Nejstarším vozidlem ale bude legendární Ford T z roku 1912.

Od jedenácti hodin budou historická vozidla postupně startovat do dopolední etapy na prostranství za pavilonem A Výstaviště Flora Olomouc. Každé vozidlo i s posádkou bude divákům představeno a start více než 130 historických automobilů a motocyklů tak potrvá nejméně do 13 hodin. První etapa zavede posádky až na pohádkový hrad Bouzov, kde budou zhruba mezi 13:30 až 14:30 všechna vozidla v parku před hradem opět vystavena pro diváky. Poté bude před vstupní bránou do hradu odstartována druhá etapa, která historické automobily a motocykly přivede zpět do Olomouce. Trasa Hanáckého okruhu měří 103 kilometrů a vede přes obce v samém srdci Hané. V některých z nich čekají posádky zábavné či vědomostí průjezdní kontroly (Hněvotín, Senice na Hané, Loštice, Střeň a Štěpánov). Vítězem se však stane každý, kdo se strojem starším více než 80 let přijede bez závady do cíle.

Více na www.skam.cz.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás