Na podzimní Floru Olomouc - Hortikomplex dorazilo téměř 20 tisíc lidí, což je srovnatelné s dobou před pandemií

19. 10. 2021

Téměř 20 tisíc lidí vyrazilo v rozmezí 14. až 17. října na letošní podzimní etapu výstavy Flora Olomouc Hortikomplex. Ta co do návštěvnosti překonala loňský ročník, jenž se konal v době pandemie, a současně také podzimní etapu roku 2019, která se uskutečnila ještě před příchodem koronaviru. Tehdy prošlo branami olomouckého výstaviště bezmála 18 tisíc lidí.

Návštěvníky letos na podzimní etapě výstavy Flora Olomouc Hortikomplex čekala jedinečná hlavní expozice pojmenovaná „… v říši ovoce a zeleniny“. Již tradičně se na ní podílela Zelinářská unie Čech a Moravy, Ovocnářská unie Moravy a Slezska a také Školkařský svaz Ovocnářské unie České republiky. 

„Jsem velice ráda, že se nám při letošní podzimní etapě Flory Olomouc Hortikomplex podařilo dostat na srovnatelná čísla návštěvnosti, jaká byla před pandemií. Je to důkaz, že se k nám lidé vrátili a zachovali nám věrnost. Moc jim za to děkuji. Velké poděkování patří i našim partnerům a všem, kteří se na přípravě letošní podzimní Flory podíleli,“ uvedla Eva Fuglíčková, předsedkyně představenstva Výstaviště Flora Olomouc.

Ovoce a zelenina z hlavní expozice pomůže dětským domovům či charitě, stromky a keře poničené jižní Moravě

V současné době probíhá likvidace a úklid hlavní expozice, podstatná část vystaveného ovoce a zeleniny míří do dětských domovů, charit či hospiců. Jednou z těchto organizací je i Společnost pro ranou péči, pobočka pro rodinu Olomouc.

„Velice děkujeme Výstavišti Flora Olomouc, Zelinářské unii Čech a Moravy a také Ovocnářské unii Moravy a Slezska za tento dar. Ovoce a zelenina z pavilonu A pomůže řadě dětí a rodin v nepříznivé sociální situaci v celém Olomouckém kraji,“ uvedla Pavla Matyášová, ředitelka Společnosti pro ranou péči, pobočka pro rodinu Olomouc.

Další využití čeká i ovocné stromky a keře z expozice Školkařského svazu Ovocnářské unie České republiky. Po skončení výstavy budou společně s dalším více než tisícem ovocných výpěstků věnovány jihomoravským obcím Hrušky, Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves poškozeným 24. června tohoto roku ničivým tornádem.

Vlastní expozici s názvem “U nás v sadu” pak pro letošní podzimní etapu připravil Český zahrádkářský svaz (ČZS), prezentovalo se zde jeho třináct územních organizací. Součástí expozice byla také oblíbená pěstitelská poradna a prezentace starých odrůd ovoce od Českého svazu ochránců přírody.

Své místo v program měl i festival gastronomie a nápojů Olima, pod nějž spadala soutěž kuchařů a cukrářů Olima Cup, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt, soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem. Na festival Olima mimo jiné dorazily hvězdy české gastronomie - významný cukrář Josef Maršálek známý z pořadu Peče celá země a vítězka první řady této soutěže Petra Burianová. Oba návštěvníky potěšili autogramiádou přinesených knih.

K dispozici byla také mykologická poradna, v pavilonu H byla ve spolupráci s Českým svazem včelařů připravena prezentace včelařských potřeb a včelích produktů Hanácká včela. Na návštěvníky čekal také pestrý hudební a zábavný program, floristické show, floristická soutěž ČZS či řada populárně-naučných přednášek a workshopů.

Výstavy v oranžerii a na bosketu jsou k vidění do konce října

Připraveny byly také dvě výstavy. V oranžerii byla k vidění výstava Nadace Partnerství Strom roku - Stromy s nejsilnějším příběhem 2019 – 2021, venku u oranžerie pak byla v části parku zvané platanový bosket připravena výstava České zahradní umění renesance a baroka v kontextu evropského vývoje (1550-1720).

Ani jedna z výstav ještě nekončí, návštěvníci Smetanových sadů si je mohou prohlédnout do konce října.

Rozkvetlé památky 2021 – floristické umění mohou lidé obdivovat do 29. října

Pokračuje také akce Rozkvetlé památky, kterou v souvislosti s podzimní etapou Výstaviště Flora Olomouc uspořádalo ve spolupráci s předními českými floristy. Tato přehlídka jedinečných květinových aranžmá nainstalovaných v olomouckých sakrálních památkách je k vidění až do pátku 29. října.

Letos jsou ukázky floristického umění k vidění v těchto kostelech: Husův sbor (ulice U Husova sboru), sv. Mořice (ulice 8. května), Neposkvrněného početí Panny Marie (ulice Slovenská - Dominikáni) a Panny Marie Sněžné (ulice Denisova).

I při letošní podzimní etapě pořadatelé respektovali aktuální protiepidemická opatření. V pavilonech a dalších vnitřních prostorách platila hygienická opatření, na která jsou lidé zvyklí i v běžném životě. To znamená neshlukovat se, mít zakrytá ústa i nos respirátorem, používat dezinfekci a také udržovat rozestupy jeden a půl metru.

Ve venkovních prostorách bylo třeba dodržovat rozestupy ve frontách a používat dezinfekci, která byla v celém areálu stále k dispozici. Pořadatelé také průběžně zajišťovali dezinfekci prostor v gastrozonách a na sociálních zařízeních. Dbali i na dodržování hygienických opatření, na která návštěvníky v areálu po celý den upozorňovalo také hlášení a cedule s příslušnými piktogramy.

Další akcí je Svět kostek – mezinárodní výstava LEGO® modelů v pavilonu A

Již nyní Výstaviště Flora Olomouc připravuje další akci. Tentokrát jde o mezinárodní výstavu LEGO® modelů Svět kostek. Uskuteční se v pavilonu A 27. a 28. listopadu. Návštěvníci si budou moci prohlédnout stovky unikátních staveb složených z milionů kostek této celosvětově známé stavebnice. Jejími autory budou čeští i zahraniční stavitelé. Těšit se mohou na pohyblivé, statické i svítící modely. Připraven bude i bohatý doprovodný program či výstavní slevy na sety stavebnice LEGO®.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás