Jezírko ve Smetanových sadech čeká čištění.

18. 06. 2018

V poslední době se k nám na Výstaviště Flora Olomouc dostalo pár dotazů od Vás občanů ohledně současného stavu jezírka ve Smetanových sadech, dovolte nám tedy krátké vyjádření.

 

Betonové jezírko se vlivem vysokých teplot, které letos přetrvávají od konce dubna, silně přehřívá. V některých místech je hloubka pouze 15 – 20 cm. Na jezírku je velká populace vodního ptactva, která je přikrmována návštěvníky parku. Kombinace vysokých teplot a množství živin v jezírku podporuje značně růst řas. Po napuštění jezírka začátkem dubna jsme aplikovali do vody přípravek AlgoRem, který je pro rostliny a zvířata neškodný a zabraňuje růstu řas. Pokud nějaké řasy a nečistoty jsou na hladině, přípravek způsobí vločkování a usazení na dně. Použití přípravku do jezírka ve Smetanových sadech vyjde asi na 25 000 Kč.

 

S podobnými problémy bojují kolegové i v jiných parcích a zahradách. Před měsícem jsme navštívili botanickou zahradu v Bratislavě a řeší stejný problém. Kolegové byli v botanické zahradě v Praze - Troji, kde sice nemají řasy, ale voda je černá.

 

Umělá jezírka tohoto typu se dají udržet v solidním stavu pouze filtrací a značným množstvím chemických přípravků, které mají negativní dopad na rostliny a zvířata. Nejlepším řešením by byl přírodní biotop, který má samočistící schopnosti.

 

V územní studii, která byla nedávno dopracována je řešena i část Smetanových sadů, kde se nachází jezírko. V této studii projektanti navrhují úpravy jezírka, které povedou ke zlepšení jeho situace. V podstatě je navrženo jezírko přírodního stylu, které bude schopno přírodní cestou odbourávat množství živin a bránit růstu řas.  

 

V současné době je jediným možným řešením vyčerpání jezírka, jeho vyčištění a opětovné napuštění čistou vodou. V brzké době (cca do 14 dnů) to uskutečníme.

 

Současnou zajímavostí jezírka je bezpochyby obří chobotnice, která zde byla umístěna v rámci sochařského festivalu Sculpture line. I na dalších místech ve městě se tak můžete setkat s neobvyklými sochařskými instalacemi. Chobotnice bude jezírko obývat až do září.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás