Výstaviště Flora Olomouc, a. s. pečuje o městské parky, sbírkové skleníky, rozárium a botanickou zahradu.
Sbírkové skleníky jsou dnes již neodmyslitelnou součástí Smetanových sadů. Největším a nejstarším je palmový skleník, který nabízí pohled na mnohé letité exempláře exotických rostlin dosahují vskutku impozantní velikosti. Na palmový skleník navazuje skleník kaktusový. Jeho návštěva poskytuje po celý rok nevšední zážitek nejen pro milovníky kaktusů a sukulentů. Třetím skleníkem na návštěvnické trase je skleník tropický. Hned u vchodu přivítá každého příchozího v tropickém vlhkém vzduchu závan vůní květů lián. V posledním ze čtyř veřejnosti přístupných skleníků - subtropickém skleníku - najdeme především kolekci užitkových rostlin subtropických oblastí napříč celým světem.
Podívejte, jak to u nás ve sklenících vypadá! Více fotografií najdete ve fotogalerii.
Vstup se psem je do sbírkových skleníků zakázán.
Největším a nejstarším je palmový skleník vybudovaný v letech 1927 – 1930, kdy nahradil oranžerii, která byla do parku přenesena ze zámku ve Velké Bystřici v roce 1886. Palmový skleník je 72,5 metru dlouhý, 20 metrů široký a 9 vysoký. V jeho expozici mohou návštěvníky zaujmout desítky rostlinných druhů. Mnohé letité exempláře exotických rostlin dosahují vskutku impozantní velikosti. V přední části skleníku to jsou především majestátní palmy datlovník kanárský (Phoenix canariensis) a drsnoplod fortunův (Trachycarpus fortunei), dále fíkovník pryžodárný (Ficus elastica) spolu s blahočety (Araucaria sp.). Střední části skleníku vévodí svými obřími listy banánovníku podobná strelície natalská (Strelitzia nicolai) a dále palmy s vějířovitě uspořádanými listy – washingtonie statná (Washingtonia robusta) či latánie modrá (Latania loddigesii). V zadní části najdeme mohutné sukulentní rostliny s nápadně zbytnělými bázemi stonků. Jedná se o sloní nohy (Beaucarnea recurvata). Jiné rostliny zaujmou bizarními květy. Mezi takové patří bezesporu strelície královské (Strelitzia regia). Další rostliny ohromí množstvím nebo barvou svých květů. Téměř po celý rok kvetou ve skleníku v několika barevných varietách ibišky čínské (Hibiscus sinensis) a liány bouganvilee lysé (Bougainvillea glabra). Přítomnou flóru doplňuje expozice exotické fauny (kajman brýlový, sladkovodní ryby, leguán zelený, želvy, hadi, pavouci a ptáci).
Na palmový skleník navazuje skleník kaktusový. Jeho návštěva poskytuje po celý rok nevšední zážitek nejen pro milovníky kaktusů a sukulentů. Vrchol však nastává v průběhu června, kdy zdejší poušť oživí záplava květů snad všech barev a odstínů. Za nejatraktivnější lze považovat skupinu kulovitých kaktusů Echinocactus grusonii, které jsou pravděpodobně jedny z největších v Evropě. I mnohé další kaktusy a sukulenty zde dosahují značného stáří a rozměrů, jako například zástupci rodů Euphorbia, Opuntia, Cereus, Neobuxbaumia, Trichocereus a mnohé další.
Třetím skleníkem na návštěvnické trase je skleník tropický. Hned u vchodu přivítá každého příchozího v tropickém vlhkém vzduchu závan vůní květů lián věncovce květnatého (Stephanotis floribunda), který je ve střední části skleníku vystřídán jasmínem arabským (Jasminum sambac) a konečně zadní část skleníku provoní květy jasmínovníku vonného (Trachelospermum jasminoides). Zdejší perlou je však tropický leknín viktorie cruzova (Victoria cruziana), jenž obývá jezírko v zadní části skleníku. Ve skleníku je však mnoho jiných pozoruhodností, jako jsou bromélie, orchideje či tilandsie a mnohé další.
V posledním ze čtyř veřejnosti přístupných skleníků - subtropickém skleníku - najdeme především kolekci užitkových rostlin subtropických oblastí napříč celým světem. Rostou, kvetou a plodí tu mnohé známé druhy citrusů jako pomeranče, mandarinky, citrony, grapefruity, stejně jako neméně známé tomely (Diospyros kaki) a fíkovníky (Ficus carica). Nechybí tu ani olivovník (Olea europaea), granátovník (Punica granatum), rohovník (Ceratonia siliqua), aktinidie (Actinidia chinensis) a řada dalších zajímavých okrasných i užitkových rostlin.
leden - zavřeno
únor
so – ne 9:00 – 16:00
březen
út - ne 9:00 - 16:00
duben / říjen
út – ne 9:00 – 18:00
Během akce Živé pasti otevřeno po - ne
listopad / prosinec
so – ne 9:00 - 16:00
otevřeno do 17. 12. 2023
Vstupné a poplatky:
Plnoplátce 90 Kč
Děti 6 – 15 let 50 Kč
Studenti, senioři nad 65 let, ZTP, ZTP/P 60 Kč
Děti do 6 let v doprovodu dospělé osoby, doprovod ZTP/P, pedagogický dozor (max. 2 os. na 10 dětí) ZDARMA
Rodinné vstupné (2 dospělí + max. 3 děti do 15 let) 230 Kč
Permanentka na sezonu 500 Kč
Průvodce v českém jazyce (60 min., po předchozí domluvě, jen všední dny) 350 Kč
Fotografování – soukromé účely (svatba, křtiny…) 400 Kč/hodina
Fotografování – soukromé účely/víkend či po prac. době 700 Kč/hodina
Fotografování – komerce, prezentace (bez uzavření skleníků) Cena dohodou
Fotografování – komerce, prezentace/víkend či po prac. době Cena dohodou
Vstup se psem není povolen.
Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.