Rozárium má čestné uznání za Stavbu roku Olomouckého kraje

30. 03. 2017

V pořadí už sedmý ročník soutěže Stavba roku 2016 Olomouckého kraje zná vítěze. Hejtman Ladislav Okleštěk předal ocenění v pěti kategoriích a v jedné z nich se dočkala ocenění také první etapa rekonstrukce rozária v sousedství Bezručových sadů.
Do soutěže se mohly přihlásit stavby, které byly realizovány na území Olomouckého kraje a zkolaudovány do 31. prosince 2016. „Jedním z cílů předávání těchto cen je seznámit veřejnost s úrovní současného stavitelství, architekturou a projektováním v kraji. Chceme touto cestou také podpořit architekty, stavební firmy a investory, kteří kvalitním způsobem mění podobu regionu,“ řekl hejtman kraje Ladislav Okleštěk.
V kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor zvítězilo Aplikační centrum Baluo. Čestné uznání si pak vedle kulturního domu ve Šternberku a Resortu Hodolany připsalo také olomoucké rozárium, které je ve správě společnosti Výstaviště Flora Olomouc.
Rozárium vzniklo v letech 1970 - 1972 z iniciativy Rosa Klubu Českého zahrádkářského svazu. První etapa jeho rekonstrukce byla zahájena v roce 2015 a skončila vloni na jaře. S realizací projektu atraktivního městského parku pomohly městu evropské dotace, téměř 24 milionů se podařilo uhradit prostřednictvím Regionálního operačního programu Střední Morava. Plánovaná obnova rozária je rozdělena do tří etap. V budoucích dvou fázích by v areálu mělo vzniknout také zázemí rozária a návštěvnické centrum. 
Porota soutěže Stavba roku 2016 Olomouckého kraje hodnotila například architektonické vyznění díla, jeho celkový přínos, prostorové a funkční řešení a začlenění do daného prostředí. Důležitým prvkem byla také kvalita stavebních prací, vhodnost použití stavebních materiálů nebo vstřícné řešení pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace.
Na přípravě a realizaci soutěže spolupracuje Olomoucký kraj s Českým svazem stavebních inženýrů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví. Organizačně a technicky soutěž zajišťuje společnost Omnis Olomouc.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás