Historická oranžerie ve Smetanových sadech dostává novou podlahu, omítky a okna

26. 10. 2016

V září tohoto roku byla zahájena druhá etapa rekonstrukce historické oranžerie v olomouckých Smetanových sadech. Národní kulturní památka postavená dle versailleské předlohy byla do olomouckého parku přenesena v roce 1886 z Velké Bystřice a před první etapou oprav jí kvůli špatnému technickému stavu reálně hrozilo zřícení. Nyní dostává novou podlahu a od Rudolfovy aleje také hrubou fasádu a okna.
Druhá etapa rekonstrukce oranžerie skončí během letošního listopadu a bude stát zhruba 1,5 milionu korun. Projekt je financován z rezerv akciové společnosti Výstaviště Flora Olomouc, dotací na tuto etapu přispěl i Olomoucký kraj a ministerstvo kultury. „Součástí probíhajících prací jsou opravy podlahy, čelní strana objektu od Rudolfovy aleje dostává novou hrubou omítku a repliky původních historických okna, aby byl pohled na ni pro návštěvníky parku už i atraktivnější. Zároveň také hledáme další finanční zdroje na dokončení celé rekonstrukce,“ uvedl ředitel akciové společnosti Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř.
První etapa oprav objektu, jejž naleznete v sousedství restaurace Fontána v Rudolfově aleji Smetanových sadů, proběhla na jaře loňského roku. Její součástí byly sanační práce proti působení dřevomorky a dalších dřevokazných hub, dále práce na statickém zajištění objektu, hydroizolace a položení nové střechy.

Naše parky, skleníky a zahrady

Prohlédněte si krásu lokalit Flory a přečtěte si o nich zajímavá fakta.

Olomoucké městské parky

Olomoucké
městské
parky

Sbírkové skleníky

Sbírkové
skleníky
 

Botanická zahrada a zahrada smyslů

Botanická
zahrada
a zahrada smyslů

Rozárium

Rozárium

 

Zůstaňte v kontaktu

Nejaktuálnější příspěvky e-mailem

Doporučte nás