TERAKOTOVÁ ARMÁDA

17. srpna – 24. září 2017

Odkaz prvního císaře

TERAKOTOVÁ ARMÁDA
výstava otevřena denně
9:00-18:00
vstupné
150 Kč

Plnoplátce 150 Kč/ online 120 Kč

Studenti, senioři 100 Kč/ online 80 Kč  

Rodinné vstupné (2 dospělí + 1 – 4 děti) 350 Kč/ online 270 Kč  

Děti od 6 do 15 let 50 Kč  

Zdarma Děti do 6 let  

Skupinové vstupné - 15 a více osob = 60 Kč/osoba

Držitelé průkazů ZTP a ZTP –P 50 Kč

více informací 

Pořadatel výstavy

Výstaviště Flora Olomouc, a.s.

Kontakt

Informace pro návštěvníky pro vystavovatele 

Informace pro vystavovatele pro návštěvníky 

Objevte jeden z největších pokladů daleké Číny – proslulou terakotovou armádu.

Výstava Terakotová armáda – Odkaz prvního císaře 

Nahlédněte do hrobky prvního čínského císaře Čchin Š'-chuang-ti, který dokázal sjednotit Čínu a ukončil tak období chaosu mezi všemi čínskými státy. Jeho terakotová armáda se označuje jako „osmý div světa“ a nedaleko města Xi´an, kde byla objevena císařská hrobka, se nachází více než 8 tisíc terakotových soch s motivem vojáků či koní s dřevěnými povozy.

Nyní máte jedinečnou možnost vidět terakotovou armádu na Moravě!

Nenechte si ujít detailně propracované repliky hliněných soch vojáků a koní v životní velikosti, zhlédněte zajímavý dokument o terakotové armádě a zjistěte vše o životě prvního čínského císaře.

 

TIP: V týdnu od 18. září připravujeme také tematické přednášky ve spolupráci s Katedrou asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Více v doprovodném programu.

 

 

Ke stažení

Doprovodný program připravujeme ve spolupráci s Katedrou asijských studií FF UPOL.

Čtvrtek 14. září (11 hodin)

Za UNESCO památkami Číny nejen s cestovní kanceláří
(Martin Lavička, M.A.)

Rádi byste se vypravili do Číny, ale bojíte se, že se nedorozumíte? Myslíte si, že se po Číně nedá cestovat bez cestovní kanceláře? Jaké nástrahy na Vás v Číně čekají a na co si dát pozor? Která místa byste neměli rozhodně opomenout? Cílem přednášky je poukázat na kulturní rozmanitost a bohatství Číny, které je pro nás mnohem dostupnější, než si možná myslíte.

 

Úterý 19. září (11 hodin)

"Byl jsi na Terakotové armádě?“ aneb čínsky za 45 minut
(Mgr. Tereza Slaměníková, Ph.D.)

popisek: Jak funguje čínština? Čím se liší od češtiny? Kolik má slabik? Co je tón? Jakou má gramatiku? Čím se vyznačuje její slovní zásoba? – to jsou otázky, na které se na příkladu jednoduché čínské věty dozvíte odpovědi. Zároveň budete mít možnost si čínštinu prakticky vyzkoušet a naučit se svou první čínskou větu. 

 

Středa 20. září (11 hodin)

Čínské písmo: fakta a mýty.
(doc. David Uher, Ph.D.)

popisek: Kolik je vlastně čínských znaků? Je čínské písmo nejstarším písmem světa? Je čínské písmo obrázkové? Je znak čínského písma slovo? Používá se čínské písmo pouze v Číně? Kdy (už konečně) Číňané opustí znaky a přejdou na latinku? Kdy se čínské písmo stane uviverzálním písmem světa? Proč se učit čínskému písmu? Jak se efektivně učit čínskému písmu? Jak se čínské písmo píše na počítači?   

 

Čtvrtek 21. září (11 hodin)

Co jedla a pila terakotová armáda
(Mgr. Ondřej Kučera)

Jídlo a pití je záležitost lidské každodennosti, přesto anebo právě proto patří v čínské kultuře mezi nejdůležitější kulturní a sociální aspekty. Přednáška se zaměří na popis toho, co a jak se jedlo a pilo v Číně ve třetím století před naším letopočtem za vlády prvního svrchovaného císaře jak na císařském dvoře, tak u běžného obyvatelstva. Některé z pokrmů byly obdobné jako ty současné, některé však již dávno upadly v zapomnění. Víte, že nejdůležitější listovou zeleninou staré Číny byl sléz? Víte, že když se v čínské básni píše o víně, že to není víno? A víte, odkud pocházejí broskve? Na tyto i mnoho dalších otázek vám odpoví naše přednáška. Přednáška bude doprovozena ukázkou tradiční i současné čínské zeleniny.

Partneři výstavy

Se záštitou

Mohlo by vás také zajímat Více na www.flora-ol.cz