Výstava 200 let Rudolf Jan Habsburský

01. června – 07. srpna 2019

200 let od zvolení rakouského arcivévody Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem

Výstava 200 let Rudolf Jan Habsburský
výstava otevřena denně
út-pá 15-18; so-ne 14-18
vstupné
zdarma
více informací 

Oranžerie, Smetanovy sady

sdílet s přáteli 

Pořadatel výstavy

Magistrát města Olomouce

www.olomouc.eu

 

Spolupořadatelé

Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
Wolkerova 17
771 11 Olomouc

 

Kontakt

Informace pro návštěvníky pro vystavovatele 

Informace pro vystavovatele pro návštěvníky 

200 let od zvolení rakouského arcivévody Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem.

 

Rudolf Jan kardinál Habsbursko-Lotrinskýněmecky Rudolf Johannes Joseph Rainier Kardinal von Habsburg-Lothringen (krátce česky arcivévoda Rudolf Jan9. ledna 1788 FlorencieToskánské velkovévodství – 23. července 1831 Baden bei WienDolní Rakousko) byl rakouský arcivévoda a v letech 18191831 olomoucký arcibiskup a následně kardinál.

Rudolf Jan se narodil do arcidomu habsbursko-lotrinského jako nejmladší syn budoucího císaře Leopolda II. a jeho manželky Marie Ludoviky Španělské.

Roku 1806 se stal nesídelním kanovníkem olomouckým. Jako koadjutor předešlého arcibiskupa se 24. března 1819 právně ujal nástupnictví, když byl znovu postulován za arcibiskupa, neboť tohoto práva koadjutora se zřekl 15. září 1811 po smrti kardinála Antonína Theodora. Již 28. září 1818 byl ozdoben kardinálským kloboukem a posléze se stal  kardinálem. Během téhož roku absolvoval kněžské a biskupské svěcení a byl v Olomouci intronizován jako arcibiskup. V roce 1828 založil Rudolfovu huť, pozdější Vítkovické železárny. V Olomouci inicioval roku 1820 založení prvního z olomouckých parků,  V době, kdy nastupoval na trůn, obklopovala městské hradby fádní rovina, aby se případní dobyvatelé neměli za co ukrýt před palbou obránců. V roce 1830 se to po jednání arcibiskupa s velitelem pevnosti Josefem hrabětem Radeckým začalo měnit.„Ve městě vznikly první zelené plochy – promenády mezi Kateřinskou a Terezskou branou. Původně se zde rozkládalo pusté a prázdné kolbiště, z arcibiskupova popudu byla plocha osázena stromy a keři a parkově upravena. Na jeho počest obdržela první část olomouckého parku název Rudolfova alej. Jmenovala se tak až do vzniku Československa, kdy dostala nový název Smetanovy sady. Nejznámější stromořadí ale nese Rudolfovo jméno dodnes.

Zasadil se i o stavbu nové divadelní budovy v Olomouci (1830).

Rudolf Jan obnovil univerzitu v Olomouci (dnes zvanou Univerzita Palackého, která získala pojmenování Františkova univerzita na počest jeho bratra, císaře Františka I.

Kvůli nemoci nakonec řídil olomouckou arcidiecézi jen 12 let, zemřel na krvácení do mozku v noci na 24. července 1831.Arcivévoda a kardinál Rudolf Jan je pohřben v císařské rodinné hrobce Habsburků v kapucínském kostele ve Vídni. Jeho srdce je avšak uloženo v kryptě katedrály sv. Václava v Olomouci.

Má pomník (je to busta na vyvýšeném podstavci) v Podzámecké zahradě v Kroměříži, jejž nechal zřídit arcibiskup Theodor Kohn roku 1899. Další jeho pomník se nachází v parku lázeňského města Bad Ischl v Horním Rakousích, které bylo velmi oblíbené u členů habsburské dynastie a u rakouských aristokratů.

Olomouckou alej zdobí jubilejní strom Rudolfa jana

Jako připomínka 188. výročí úmrtí olomouckého arcibiskupa kardinála Rudolfa Jana byl v olomoucké Rudolfově aleji vysazen jubilejní strom. Ceremoniálu se zůčastnil generální vikář a světící bikup Josek Nuzík, hejtman Ladislav Okleštěk a primátor Miroslav Žbánek. 

Ke stažení

Bez doprovodného programu.

pamětní deska Rudolfa Jana Habsburského v Olomouci
Rodina Leopolda I. s malým Rudolfem Janem

Mohlo by vás také zajímat Více na www.flora-ol.cz