FLORA OLOMOUC 2020 - HORTIKOMPLEX

01. – 04. října 2020

Tradiční podzimní přehlídka ovoce a zeleniny

FLORA OLOMOUC 2020 - HORTIKOMPLEX
výstava otevřena denně
čt - so 9:00 - 17:00, ne 9:00 - 16:00
vstupné
140 online
160 na místě

ZVÝHODNĚNÉ ONLINE VSTUPNÉ 

 • Plnoplátci/dospělí: 140 Kč
 • Děti 6 - 15 let: 70 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15ti let): 280 Kč
 • Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
 • Studenti/Senior nad 65 let (nutno předložit průkaz): 90 Kč 
 • Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)

VSTUPNÉ NA MÍSTĚ:

 • Plnoplátci/dospělí na místě: 160 Kč
 • Děti 6 - 15 let: 70 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15ti let) na místě 320 Kč
 • Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
 • Studenti/Senior nad 65 let (nutno předložit průkaz): 110 Kč 
 • Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)

Elektronické vstupenky jsou odbavovány na pokladně v pavilonu A, na pokladně ul. Polská, na pokladně od Tržnice. 

více informací  Vstupenky

VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC, A. S., 
Smetanovy sady, pavilóny A, E, G, H, exteriéry

sdílet s přáteli 

Pořadatel výstavy

Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
Wolkerova 37/17
779 00 Olomouc
 

Spolupořadatelé

Zelinářská unie Čech a Moravy

Ovocnářská unie České republiky

Školkařský svaz Ovocnářské unie České republiky

Český zahrádkářský svaz

Svaz květinářů a floristů České republiky

Kontakt

Informace pro návštěvníky pro vystavovatele 

Informace pro vystavovatele pro návštěvníky 

Podzimní výstava Hortikomplex odhalí vnitřní krásu rostlin

Tradiční podzimní přehlídka ovoce a zeleniny letos opět láká na ukázku těch nejlepších českých výpěstků. Hlavní expozice ZDRAVÁ ROSTLINA se zaměří nejen na krásu rostlin a plodů na pohled, ale zejména na vnitřní složení a zdraví prospěšné látky uvnitř. Flora Olomouc – Hortikomplex, festival OLIMA a Zahradnické trhy se uskuteční 1. – 4. října 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.

Expozice podzimní výstavy 

Autorkou hlavní expozice s názvem ZDRAVÁ ROSTLINA je floristka Pavlína Švecová. „Ráda bych prostřednictvím výstavy poukázala na to, jací strašáci nás při vypěstování krásné zdravé rostliny trápí a čím vším se musí potýkat nejen velkopěstitelé, ale i my drobní pěstitelé na svých zahrádkách,“ vysvětluje koncept expozice autorka. Celá expozice se ponese v duchu koloběhu života samotné rostliny od semínka po silnou a zdravou plodinu. Expozice poukazuje na pomíjivost krásného plodu na pohled a odkrývá vnitřní bohatství plodů a sílu rostlin.

Výpěstky a plody z českých zahrádek budou moci návštěvníci obdivovat také v přízemí přístavby pavilonu A díky expozici Českého zahrádkářského svazu a Zemské výstavě starých odrůd. Nabitý program čeká i Oranžerii ve Smetanových sadech, kde se můžeme obdivovat výstavu Nositel tradice lidových řemesel, zapojit se do workhospů a poslechnout si odborné přednášky.

K netradičním expozicím patří experimentální expozice statutárního města Olomouc „Z jiného světa“ v pavilonu H. Ta nám přiblíží flóru z jiného světa a ukáže nám, jak by rostliny vypadaly na alternativní planetě Zemi. Autorkami expozice Z jiného světa jsou Ing. Martina Bláhová, Ing. Barbora Hubková, Bc. Dariia Kasimová.

Festival gastronomie a nápojů OLIMA 2020 - galerie pavilonu A, pavilon E 

Podzimní Flora je samozřejmě spjatá s tradičním festivalem gastronomie OLIMA. Na návštěvníky čeká celá řada tradičních i netradičních pochoutek, kuchařská a cukrářská show a soutěž ve vaření. Součástí festivalu OLIMA je i Moravský cukrářský šampionát, kde se bude soutěžit v několika kategoriích: svatební dort roku, svatební design roku, juniorksý dort roku, cukrářský exponát, jedlé květy, dekorativní 3D perníky, čokoládové pralinky, cupcakes, umělecký exponát. 

Nebude chybět ani kuchařská show se slavnými kuchaři! V sobotu 3. 10. ve 13:00 svůj kuchařský um ukáže Josef Maršálek, porotce televizního pořadu Peče celé Česko a v neděli 4. 10. také ve 13:00 se předvede Pavlína Berzsiová, autorka pořadu Tescoma s chutí a 7 kuchařských knih.

Nebude chybět ani vyhlášení Grand Prix ovocných destilátů Flora Košt a soutěže amatérů I profesionálů ve vaření marmelád Flora Džem.

Zahradnické trhy 

A pro všechny pěstitele, chalupáře či zahrádkáře budou připraveny podzimní Zahradnické trhy. Jaro a podzim je bezpochyby nejdůležitějším obdobím pro všechny zahrádkáře. I proto jsou opět podzimní zahradnické trhy, jako letos největší v České republice, bohaté na sortiment rostlin, výpěstků i zahradnických pomůcek. Návštěvníkům nabídnou pestrou nabídku výpěstků tuzemských i zahraničních školkařů a zahradníků na jednom místě. Ze sortimentu rostlin nebudou chybět kvetoucí zahradní trvalky, pokojové květiny, okrasné jehličnany, listnaté keře, ovocné stromy, keře a sazenice. Své místo budou mít trhy opět ve venkovním areálu a v pavilonu G.

Doprovodný program 

Jako tradičně bude zajištěn bohatý kulturní program, aktivity pro děti, hudební vystoupení a samozřejmě dobré jídlo a pití. Kompletní doprovodný program i přesné časy najdete v záložce "Doprovodný program" (mezi záložkami "O akci" a "Fotografie")

Bylinný workshop v Oranžerii

V historické Oranžeri (vedle venkovního podia Samba) v sobotu 3. 10. ve 13:30 proběhne bylinný workshop pod taktovkou Spolku pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO. Na workshopu si vyrobíte čajovou směs, extrakt k dezinfekci a koupelovou sůl. Kapacita worshopu je 15 lidí a je potřeba se přihlásit do 1. 10. (včetně) na mail chalupova@flora-ol.cz. Cena kurzu je 480 Kč a platí se hotově na místě. V ceně jsou všechny potřebné suroviny a materiál. 

Babiččin dvoreček 

Nebude chybět expozice domácích zvířat pod taktovkou Českého svazu chovatelů, která ukáže králíky, husy, kačeny, slepice a holuby. Babiččin dvoreček najdete na venkovní ploše u pavilonu H. 

Výstava hub a mykologická poradna 

Výstava hub bude zaměřena převážně na dřevokazné houby, mezi kterými je  několik druhů s léčivými účinky. Pro všechny vášnivé houbaře bude připravena mykologická poradna. Můžete tedy přinést čerstvé houby, které chcete identifikovat, nebo se jen na něco zeptat či si nechat poradit. Poradna bude součástí výstavy všechny 4 dny. Výstava hub i mykologická poradna jsou v přízemí pavilonu A.

Pouliční busking iniciativy UPOL Zaparkuj - oživujeme veřejný prostor 

Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor zve na poslední busking letošní sezony, tentokrát se na podzimní Floře Olomouc mezi pavilony A a E v sobotu v 10:00 představí:

René Planka & Štěpán Lauda

Písničkář, busker, básník a fotograf René Planka pochází z Králík. Usadil se v Olomouci, kde často buskuje především v centru města. Na kytaru hraje od svých dvaceti let. Můžete ho znát také z působení v jazz-blues-folkové kapele Tikka Masala. Nově ho doprovází kytarista Štěpán Lauda. Společně zahrají známé i méně známé swingové a jazzové melodie.

Oslavy lesa na Floře 

Současně s výstavou Flora bude probíhat akce Oslavy lesa na Floře . Na stanovištích podél Rudolfovy aleje bude probíhat tradiční prezentace péče o les a přírodu Olomouckého kraje, kvízy a hry s lesnickou tématikou, soutěže o zajímavé ceny. K vidění bude umělecké řezbářství, sochání motorovou pilou, živá zvířata, vystoupení sokolníků a další. Bude možné vyzkoušet si rýžování drahokamů. Tradičně na akci vystoupí myslivečtí trubači. Akce bude mimo areál výstaviště, takže se jí mohou zúčastnit i ti, kteří se na výstavu Flora nechystají. Vstup na Oslavy lesa je zdarma. 

Soutěž škol Dýňodlabání 

Součástí výstavy je i soutěž základních škol v dlabání dýní Dýňodlabání 2020, která má za cíl zvýšit u dějí zájem o zahradničení, přírodu a ekologie. Dýňodlabání pořádá Výstaviště Flora Olomouc a SEMO, a.s za podpory Statutárního města Olomouc. Děti si budou vlastnoručně vypěstované dýně dlabat na venkovním podia Samba ve čtvrtek 1. 10. 2020. Ve čtvrtek také proběhne vyhlášení výherců z řad žáků v několika kategoriích. Za ceny do soutěže děkujeme Inovační centrum Olomouckého kraje, Rádio Impuls, Hitrádio Orion, Pevnost poznání Olomouc, ZOO Olomouc, Vida! cetrum Brno, Premiere Cinemas, OC HANÁ, OC CITY Olomouc a Šantovka.

Vydlabané dýně budou vystaveny na venkovním prostoru u samby pi celou dobu výstavy, takže si je můžeme prohlédnout. 

Procházka parkem s arboristou fytopatologem

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu připravila v rámci podzimní výstavy FLORA OLOMOUC - hortikomplex odborný workshop Procházka  parkem s arboristou fytopatologem Ing. Jiřím Rozsypálkem, který se koná 1.10.2020 od 8:30.

Náplní tohoto workshopu bude praktická ukázka dřevin napadených dřevními houbami ve Smetanových sadech. Na konkrétních případech si ukážeme a vysvětlíme jak determinovat konkrétní rod či druh dřevní houby, jaké nebezpečí vyplývá z její přítomnosti a jakými technologiemi ošetření můžeme zvýšit bezpečnost napadených dřevin. Rozsah workshopu bude přibližně 5 hodin.

Pauza na individuální oběd bude dohodnuta na místě s lektorem!

Kompletní informace o odborném placeném workshopu najdete zde. Pro účast je potřeba vyplnit závaznou přihlášku. Workshop je určen pro arboristy, stromolezce, zájemce o certifikát ETW, správce zeleně, zaměstnance odborných firem a další.

Hygienická a bezpečností opatření 

Při pořádání výstavy Flora Olomouc - Hortikomplex myslíme na vaši bezpečnost a pohodlí, proto dodržujeme všechna aktuální hygienická a bezpečností nařízení. Na akci bude zajištěno dostatečné množství dezinfekčních prostředků. Výstaviště sčítá několik desítek tisíc metrů čtverečných ploch, proto budou expozice i stánky rozmístěny tak, aby se zamezilo kumulaci návštěvníků a budou dodrženy předepsané rozestupy min. dvou metrů. Dále bude probíhat kontrola nošení roušek a regulace počtu návštěvníků v pavilonu A prostřednictvím kamer. Toalety, restaurační zařízení i gastro zóny budou soustavně dezinfikovány.

V celém areálu budou pro návštěvníky připraveny informační piktogramy a cedule s uvedenými opatřeními. Informační piktogramy jsou tvořeny nejen zákonnými nařízeními, ale také preventivními opatřeními, na jejichž dodržování budeme z bezpečnostních důvodů dbát. Jako organizátoři apelujeme také na využití online vstupenek, díky kterým se zamezí tvoření většího množství lidí u pokladen. Apelujeme také na využívání plateb bezkontaktní platební kartou, které jsme nově umožnili na většině našich pokladen. Jednotlivá opatření se budou odvíjet od aktuálních nařízeních v daném termínu.

 

 

Speciální nabídka pro zájezdy

Výstaviště Flora Olomouc nabízí možnost získání 20% slevy ze vstupného při pořádání zájezdů; sleva platí v případě závazného objednání nejméně 20 ks vstupenek do 20. září 2020. Organizované zájezdy členů Českého zahrádkářského svazu mají za stejných podmínek dokonce slevu 30 %. Tato nabídka platí pouze do 20. září 2020, poté budou mít všichni zájemci možnost koupit si vstupenku online nebo na pokladně v době konání výstavy.

Kontakt pro objednávky: Alena Nádvorníková, vstupenky@flora-ol.cz, tel.: +420 585 726 232, fax: +420 585 726 272

 

Výstavu pořádá Výstaviště Flora Olomouc, a.s společně se Zelinářskou unií Čech a Moravy, Ovocnářskou unií České republiky, Školkařským svazem Ovocnářské unie České republiky, Českým zahrádkářským svazem a Svazem květinářů a floristů České republiky. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka.

 

Ke stažení

Doprovodný program:

pavilon A

Čtvrtek

10:00 – 11:00     Slavnostní zahájení výstavy

Regionální potravina Olomouckého kraje - vyhlášení vítězů

Výrobek Olomouckého kraje - vyhlášení vítězů

13:00 – 13:30     Správná výsadba a povýsadbové ošetření ovocných stromků

Ing. Roman Chaloupka, tajemník Školkařského svazu OUČR

14:00 – 14:30     Zelenina s rodokmenem; integrovaná produkce

Ing. Zuzana Přibylová a Alice Kouřilová, Zelinářská unie Čech a Moravy z.s.

Pátek

10:00 – 14:30     Finále floristické soutěže Českého vazu zahrádkářů

14:35 – 15:05     Zelenina s rodokmenem; integrovaná produkce

Ing. Zuzana Přibylová a Alice Kouřilová, Zelinářská unie Čech a Moravy, z.s.

Sobota

10:30 – 11:00     Množení ovocných dřevin

Ing. Helena Zahradníkova, PhD., Ovocná školka Litenčice

13:00 – 13:30     Oblíbené houby, jak je poznat, sbírat a jak se neotrávit

Prof. Vítězslav Bičík, Přírodovědecká fakulta UP Olomouc a RNDr. Jan Wipler, Lékařská fakulta Hradec Králové

Neděle

10:00 – 11:30     Jedlé rostliny, jedlé plody

Milan Dopita, floristická předváděcí akce

12:00 – 12:30     Oblíbené houby, jak je poznat, sbírat a jak se neotrávit

Prof. Vítězslav Bičík, Přírodovědecká fakulta UP Olomouc a RNDr. Jan Wipler, Lékařská fakulta Hradec Králové

13:00 – 14:30     Jedlé rostliny, jedlé plody

Milan Dopita, floristická předváděcí akce

Olima

Čtvrtek - neděle, pavilon A – galerie

Festival gastronomie a nápojů. Ochutnávky tradičních i netradičních pochoutek.

Sobota, pavilon E 

13:00     Josef Maršálek, kuchařská show

               porotce televizního pořadu Peče celé Česko

Neděle, pavilon E

13:00     Pavlína Berzsiová, kuchařská show

autorka pořadu Tescoma s chutí a 7 kuchařských knih

Sobota – neděle, pavilon E

Moravský cukrářský šampionát 2020

Soutěžní kategorie: svatební dort roku, svatební design roku, juniorský dort roku, cukrářský exponát, jedlé květy, dekorativní 3D perníky, čokoládové pralinky, cupcakes, umělecký exponát

Flora košt

Sedmnáctý ročník Grand Prix ovocných destilátů

Flora džem

Přehlídka letošních soutěžních vzorků džemů a marmelád

Oranžerie

Sobota

Seminář pro veřejnost, PELERO CZ

Téma: Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny

10:00 –10.30      Základní informace o léčivých, aromatických a kořeninových rostlinách

10:40 –11:00      Základy fytoterapie

11:20 –12:00      Přípravky z léčivých rostlin

13:30                   Workshop pro zájemce | cena: 480 Kč

Na workshopu si vyrobíte čajovou směs, extrakt k dezinfekci a koupelovou sůl. Kapacita workshopu je 15 lidí a je potřeba se přihlásit do 1. 10. (včetně) na mail chalupova@flora-ol.cz. Cena kurzu je 480 Kč a platí se hotově na místě. V ceně jsou všechny potřebné suroviny a materiál

Zájemci o workshop (max. 15 osob) se mohou přihlásit emailem na chalupova.zuzana@flora-ol.cz

Venkovní prostor mezi pavilonem A a E

Sobota

10:00     Zaparkuj busking na Floře

               Hudební vystoupení dua kytaristů René Planka & Štěpán Lauda (swing, jazz)

Venkovní podium „SAMBA“ 

Populárně- naučné přednášky a workshopy, atraktivní hudební a zábavný program.

Čtvrtek

09:30     Dýňodlabání – soutěž žáků základních škol Olomouckého kraje ve vyřezávání dýní

12:30     Dýňodlabání – vyhlášení vítězů soutěže     

Pátek

10:00     Karamel Music Band

11:00     Nejkrásnější dekorativní zahradní trávy

Ing. Jiří Malaska, Výstaviště Flora Olomouc

11:30     Astry, podzimní hvězdy našich zahrad

Ing. Zdeněk Šup, Výstaviště Flora Olomouc

12:00     Karamel Music Band

13:00     Nové odrůdy velkoplodého hroznového vína; ochutnávka

Ing. Ivo Kotrle, Čelechovice na Hané

14:00     Karamel Music Band

14:30     Osazované podzimní dekorativní nádoby a péče o ně

Ing. Zdeněk Šup, Výstaviště Flora Olomouc

15:00     Karamel Music Band               

Sobota

10.00     Astry, podzimní hvězdy našich zahrad

Ing. Zdeněk Šup, Výstaviště Flora Olomouc

10.30     Nejkrásnější dekorativní zahradní trávy

Ing. Jiří Malaska, Výstaviště Flora Olomouc

11.00     Ďábelské papričky - pěstování a domácí využití

Ing. Peter Gajdoštin, Dobrá semena

12.00     Osazované podzimní dekorativní nádoby a péče o ně

Ing. Zdeněk Šup, Výstaviště Flora Olomouc

12.30     Kapela Exstres

13.00     Vyhlášení vítězů soutěže Flora Košt a Flora Džem 2020

14.00     Kapela Exstres

15.00     Netradiční podzimní vazby

Ing. Anna Beranová, Květiny Bouzov

16.00     Kapela Exstres

Neděle – Minifestival hanácké kultury

10.00     Dechová hudba Vřesovanka

11.00     Ďábelské papričky - pěstování a domácí využití

Ing. Peter Gajdoštin, Dobrá semena

12.00     Hudební vystoupení

12.30     Netradiční podzimní vazby

Ing. Anna Beranová, Květiny Bouzov

13.30     Dechová kapela Věrovanka

 

Změna programu vyhrazena!

 

Kulturní program finančně podpořil Olomoucký kraj.

Organizační pokyny pro vystavovatele

organizacni-pokyny-vystavovatele-pf-2020.pdf
338.97 kB Stáhnout 

Přihláška Podzimní Flora Olomouc 2020

pf-flora-akvizice-email.pdf
4.46 MB Stáhnout 

Partneři výstavy

Se záštitou


Partneři expozic


Oboroví partneři


Mediální partneři

Naše rodina
Logo Hanácký večerník

Významní partneři

MF

Programoví partneři

logo

Partneři

Mohlo by vás také zajímat Více na www.flora-ol.cz