LETNÍ FLORA OLOMOUC 2020

20. – 23. srpna 2020

Záplava nádherných květů právě vrcholícího léta i bohatý a atraktivní doprovodný program.

LETNÍ FLORA OLOMOUC 2020
výstava otevřena denně
čtvrtek - sobota 9:00-18:00 neděle 9:00 - 17:00
vstupné
140 online
160 na místě

ZVÝHODNĚNÉ ONLINE VSTUPNÉ 

 • Plnoplátci/dospělí: 140 Kč
 • Děti 6 - 15 let: 70 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15ti let): 280 Kč
 • Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
 • Studenti/Senior nad 65 let (nutno předložit průkaz): 90 Kč 
 • Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)

VSTUPNÉ NA MÍSTĚ:

 • Plnoplátci/dospělí na místě: 160 Kč
 • Děti 6 - 15 let: 70 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15ti let) na místě 320 Kč
 • Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
 • Studenti/Senior nad 65 let (nutno předložit průkaz): 110 Kč 
 • Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)

Elektronické vstupenky jsou odbavovány na pokladně v pavilonu A, na pokladně ul. Polská, na pokladně od Tržnice. NOVĚ: Možnost platit kartou na pokladně v pavilonu A a na pokladně na ul. Polská.

více informací  Vstupenky

VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC, A. S., 
Smetanovy sady, pavilóny A, E, G, H, exteriéry

sdílet s přáteli 

Pořadatel výstavy

Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
Wolkerova 37/17
779 00 Olomouc
 

Garant akce

Ing. Marie Doleželová / garantka výstavy
 +420 585 726 200; +420 734 172 855
 dolezelova.marie@flora-ol.cz

Mgr. Vanda Prokešová / garantka výstavy
  + 420 585 726 261; +420 731 253 806
 prokesova.vanda@flora-ol.cz

Informace pro návštěvníky pro vystavovatele 

Informace pro vystavovatele pro návštěvníky 

Záplava nádherných květů právě vrcholícího léta i bohatý a atraktivní doprovodný program.

Letní Flora odkryje krásu a tajemství městských dvorků a vnitrobloků

Letošní Letní Flora Olomouc 2020 láká na téma Zahrada za zdí. Tentokrát nás zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Těšte se na to nejlepší z floristického a zahradního umění, expozici České dědictví UNESCO, výstavu Pod křídly múz či tradiční Zahradnické trhy. Výstava Letní Flora Olomouc se uskuteční 20. – 23. srpna 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.

Autorkou hlavní expozice je zahradní architektka Ing. Marie Doleželová. „Expozice poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity. Inspiraci, jak z parkovišť či nevzhledných zákoutí vybudovat malou městskou oázu nabídne právě hlavní expozice Zahrada za zdí,“ dodává autorka expozice.

Další květinové expozice 

K vidění bude také květinová expozice České dědictví UNESCO. Ta se inspiruje památkami zapsanými na světovém seznamu dědictví a současně bude připomínat 20. výročí zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice do tohoto seznamu. 

V budově Oranžerie se přijďte podívat na díla členů Unie výtvarných umělců Olomoucka. Jejich výstava Pod křídly múz představí sochy a umělecké artefakty v objetí květin. O tom, co jsou zahrádkové osady a jak to v nich chodí vysvětlí expozice Českého zahrádkářské svazu v pavilonu E, kde nebude chybět ani rostlinolékařská poradna.

Doprovodný a kulturní program

V hlavním pavilonu A nebudou chybět oblíbené floristické show od předních floristů, odborné přednášky a kulturní program. Těšit se můžete na venkovní program s hudebními vystoupeními, aktivity pro děti, Zaparkuj odpočinková zóna a samozřejmě dobré jídlo a pití.

Dobré víno nabídnou čeští vinaři a zkušení someliéři v rámci doprovodného programu Dny moravských vín. Těšit se tak návštěvníci mohou na ochutnávky, řízené degustace i cimbálovou muziku v galerii pavilonu A.

Součástí Letní Flory bude ve čtvrtek a pátek i oblíbená odpočinková zóna iniciativy Univerzity Palackého v Olomouci Zaparkuj - oživujeme veřejný prostor. Ve čtvrtek 20.8. v 15:00 se také můžete těšit na hudební busking uměleckého dua Oakland & Binder. Tom Oakland a Martin Binder jsou nechvalně proslulí především tím, že tvoří dvě třetiny věhlasně neznámého tria Reverend Killjoy. Kromě toho prý umí i spát v uzavřených prostorách, zvedat jedno obočí a vcelku obstojně hrát písničky, o kterých jste ani nevěděli, že je znáte. Minimálně jedné z těchto aktivit se vám může poštěstit býti brzy svědkem. Mrkněte na video.

Změna programu vyhrazena.

Výzkumná laboratoř rostlin

V pavilonu H bude mít letos opět základnu Výzkumná laboratoř rostlin. Populárně - naučná expozice výzkumu a inovací ze světa rostlin nabídne návštěvníkům z řad laické i odborné veřejnosti praktické ukázky, laboratorní techniku, workshopy a poradenství. Těšit se můžete na interaktivní expozici "Semenářství" olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. a expozice pod taktovkou Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně - “Kopřiva - (ne)tradiční bylina budoucnosti“ Ústavu biologie rostlin, “I rostliny potřebují jíst“ Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin.

Návštěvníky jistě zaujme výstava fotografií ALPSKÁ KVĚTENA od fotografky Hany Martínkové, která zachytila habity a detaily květin v různých lokalitách od mokřadů, soutěsek, horských pastvin, luk až po skaliska a sutě v Rakouských, Švýcarských a Italských Alpách. 

V rámci doprovodného programu se můžete těšit na Biologickou laboratoř olomoucké Pevnosti poznání. Pomocí mikroskopů prozkoumejte krásný a miniaturní svět sladkých vod a objevte pozoruhodné organismy z rostlinné a živočišné říše v pouhé kapičce vody. Nenechte si ujít také zajímavé pokusy, zábavné úkoly a hlavolamy. Ve filmovém sálu bude probíhat projekce filmů o přírodě režiséra a dokumentaristy Ivana Stříteského  Nejbližší krajina, Zdravější krajina a projekce časosběrných filmů z klasického filmového pásu o rostlinách Pohyby rostlin, Rostlina a tíže zemská, Rostlina a teplota.

Zahradnické trhy 

Venkovní areál výstaviště již tradičně zaplní Letní zahradnické trhy, které opět představí široký sortiment květin, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Na své si tak přijdou všichni zahrádkáři a milovníci rostlin. 

Výstavu pořádá Výstaviště Flora Olomouc spolu s Českým zahrádkářským svazem, Svazem školkařů České republiky a Unií výtvarných umělců Olomoucka. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka.

Odborný seminář Kvalita rostlinného materiálu v praxi a nejčastější chyby při výsadbách

Během Letní Flory se ve čtvrtek 20. 8. od 10:00 koná seminář s název Kvalita rostlinného materiálu v praxi a nejčastější chyby při výsadbách. Jak poznat kvalitní alejový strom, keř, vícekmen, soliteru a další výpěstky školkařů? Které chyby jsou akceptovatelné, které opravitelné a které nikoliv. Které vady jsou nejčastější a jak je odhalit, jsou-li skryté. V čem nám pomohou školkařské normy, kde jsou naopak nepřesné a jak si s tím poradit v projektech a zadáních veřejných zakázek? Těmto tématům bude seminář věnovaný. Koncipován bude prakticky, s množstvím praktických ukázek a popisu konkrétních případů, včetně reálných ukázek dobrých a špatných kořenových systémů.

Seminář je určen pro projektanty, správce zeleně, arboristy, pracovníky odborných firem či studenty. Kompletní informace o semináři najdete zde. Účast na semináři je zpoplatněna a je nutná předchozí registrace

 

Při pořádání výstavy Letní Flora Olomouc myslíme na vaši bezpečnost, proto dodržujeme všechna aktuální hygienická a bezpečností nařízení. V pavilonech platí povinnost nosit roušku, takže tímto žádáme všechny návštěvníky, aby brali ohled na ostatní a nos i ústa si ve vnitřních prostorách Výstaviště Flora zakrývali.

 

Speciální nabídka pro zájezdy

Výstaviště Flora Olomouc nabízí možnost získání 20% slevy ze vstupného při pořádání zájezdů; sleva platí v případě závazného objednání nejméně 20 ks vstupenek do 17. srpna 2020. Organizované zájezdy členů Českého zahrádkářského svazu mají za stejných podmínek dokonce slevu 30 %. Tato nabídka platí pouze do 17. srpna 2020, poté budou mít všichni zájemci možnost koupit si vstupenku online nebo na pokladně v době konání výstavy.

Kontakt pro objednávky: Alena Nádvorníková, vstupenky@flora-ol.cz, tel.: +420 585 726 232, fax: +420 585 726 272

Ke stažení

Každodenní doprovodný program přinese zábavu a rozmanité zážitky dětem i dospělým.

Návštěvníci se mohou těšit i na bohatý odborný doprovodný program s přednáškami a poradnou. 

Doprovodný program postupně doplňujeme. Změna programu vyhrazena!

DOPROVODNÝ PROGRAM

PAVILON „A“ PODIUM

Čtvrtek 20. 8.

10.00   Slavnostní zahájení výstavy

13.00   přednáška Jedlé květy, Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D., ZF MENDELU

14.10   floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík, PS Flower

Pátek 21. 8.

10.30   floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík, PS Flower

14.00   floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík, PS Flower

Sobota 22. 8.

10.30   floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Arnošt Jílek, nakladatelství Profi Press

14.00   floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Arnošt Jílek, nakladatelství Profi Press

Neděle 23. 8.

10.20    floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Klára Franc Vavříková, Henri Design

11.30   přednáška Jedlé květy, Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D., ZF MENDELU

14.00   floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Klára Franc Vavříková, Henri Design

 

VENKOVNÍ PODIUM „SAMBA“

Neděle 23.8.

10.30 – 12.30  Multižánrová kapela FANTAJM

13.00 – 15.00  AKVAREL folk & country kapela

Výzkumná laboratoř rostlin

V pavilonu H bude mít letos opět základnu Výzkumná laboratoř rostlin. Populárně - naučná expozice výzkumu a inovací ze světa rostlin, s praktickými ukázkami, laboratorní technikou, workshopy a poradenstvím.

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v.v.i. 

Interaktivní expozice olomouckého pracoviště Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v.v.i. je zaměřena na  semena a jednosemenné plody zelenin, léčivých, aromatických a kořeninových rostlin. Pozornost je soustředěna na "SEMENÁŘSTVÍ" různých druhů těchto plodin, přesněji posklizňovou úpravu semen - různé způsoby čištení (ruční i mechanizované), třídění, posklizňové dozrávání, obrušování a jejich klíčení. Vědečtí pracovníci seznámí s pojmy jako dormance, stratifikace, skarifikace aj. a mnohé z představovaných procesů si návštěvníci můžou i sami vyzkoušet.

Agronomická fakulta MENDELU

Ve čtvrtek a pátek se můžete těšit na interaktivní expozici Ústavu biologie rostlin AF Mendelu “KOPŘIVA – (NE)TRADIČNÍ BYLINA BUDOUCNOSTI“. Dozvíte se, jak mohou vědecké metody pomoct se správným pěstováním kopřiv pro konkrétní účely jejího využití. Pomocí mikroskopu se dozvíte „proč kopřiva pálí“ a kde najdete „kopřivové vlákno“. Demonstrován bude i celý postup kultivace kopřiv z přírody přes laboratoř zpátky do pole. V neposlední řadě se dozvíte o širokém spektru využití tohoto možná trochu podceňovaného plevelu s obrovským, ikdyž tak trochu nedoceněným, potenciálem.

Sobotní a nedělní program v pavilonu H bude patřit interaktivní expozici Ústavu agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin AF Mendelu “I ROSTLINY POTŘEBUJÍ JÍST“. Představí zásady správné výživy rostlin, příjem živin a jejich působení v rostlině. V rámci prezentace budou vystaveny živé rostliny s projevy nedostatečné výživy makrobiogenními prvky, chybět nebudou ani ukázky příznaků deficitu vybraných živin.

Výstava fotografií ALPSKÁ KVĚTENA

Habity a detaily květin zachycené objektivem fotografky Hany Martínkové v různých lokalitách od mokřadů, soutěsek, horských pastvin, luk až po skaliska a sutě v Rakouských, Švýcarských a Italských Alpách.

Biologická laboratoř - Pevnost poznání

Pomocí mikroskopů prozkoumejte krásný a miniaturní svět sladkých vod. Objevte pozoruhodné organismy z rostlinné a živočišné říše v pouhé kapičce vody. Čekají vás zajímavé pokusy, zábavné úkoly a hlavolamy.

Filmový sál

Projekce filmů o přírodě režiséra a dokumentaristy Ivana Stříteského   

NEJBLIŽŠÍ KRAJINA | ZDRAVĚJŠÍ KRAJINA

Projekce archivních filmů o rostlinách z klasického filmového pásu    

POHYBY ROSTLIN | ROSTLINA A TÍŽE ZEMSKÁ | ROSTLINA A TEPLOTA

 

 

 

Přihláška Letní Flora Olomouc 2020

lf-flora-akvizice-email.pdf
4.46 MB Stáhnout 

Partneři výstavy

Se záštitou


Významní partneři

MF

Oboroví partneři


Programoví partneři

logo

Mediální partneři

Logo Hanácký večerník

Partneři expozic

Mohlo by vás také zajímat Více na www.flora-ol.cz