LETNÍ FLORA OLOMOUC 2020

20. – 23. srpna 2020

Záplava nádherných květů právě vrcholícího léta i bohatý a atraktivní doprovodný program.

LETNÍ FLORA OLOMOUC 2020
výstava otevřena denně
čtvrtek - sobota 9:00-18:00 neděle 9:00 - 17:00
vstupné
140 online
160 na místě

ZVÝHODNĚNÉ ONLINE VSTUPNÉ 

 • Plnoplátci/dospělí: 140 Kč
 • Děti 6 - 15 let: 70 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15ti let): 280 Kč
 • Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
 • Studenti/Senior nad 65 let (nutno předložit průkaz): 90 Kč 
 • Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)

VSTUPNÉ NA MÍSTĚ:

 • Plnoplátci/dospělí na místě: 160 Kč
 • Děti 6 - 15 let: 70 Kč
 • Rodinné vstupné (2 dospělí + 3 děti do 15ti let) na místě 320 Kč
 • Školní výpravy nad 10 osob, vč. pedagog. doprovodu: 60 Kč
 • Studenti/Senior nad 65 let (nutno předložit průkaz): 110 Kč 
 • Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P: 70 Kč (doprovod zdarma)

Elektronické vstupenky jsou odbavovány na pokladně v pavilonu A a na pokladně ul. Polská. Platba kartou je možná na všech pokladnách (kromě pokladny za pavilonem H).

více informací  Vstupenky

VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC, A. S., 
Smetanovy sady, pavilóny A, E, G, H, exteriéry

sdílet s přáteli 

Pořadatel výstavy

Výstaviště Flora Olomouc, a.s.
Wolkerova 37/17
779 00 Olomouc
 

Kontakt

Informace pro návštěvníky pro vystavovatele 

Informace pro vystavovatele pro návštěvníky 

Záplava nádherných květů právě vrcholícího léta i bohatý a atraktivní doprovodný program.

Letošní Letní Flora Olomouc 2020 láká na téma Zahrada za zdí. Tentokrát nás zavede do tajů městských zahrádek, dvorků a zákoutí. Těšte se na to nejlepší z floristického a zahradního umění, expozici České dědictví UNESCO, výstavu Pod křídly múz či tradiční Zahradnické trhy. Výstava Letní Flora Olomouc se uskuteční 20. – 23. srpna 2020 na Výstavišti Flora Olomouc.

Jediná zahradnická a květinová výstava tento rok v České republice skýtá spoustu lákadel. Hlavní expozice Zahrada za zdí poukáže na potenciál městských prostorů, jako jsou vnitrobloky, dvorky nebo stavební proluky. Tato místa mohou nabídnout relaxaci, oddech, sloužit jako školní zahrada, sportoviště či být místem pro setkávání a budování komunity.“ vysvětluje autorka expozice Ing. Marie Doleželová.

Nápady pro sezónní výzdobu balkonů či teras nabídnou předváděcí akce floristů. Přednášky poučí o chorobách a škůdcích okrasných i užitkových rostlin, pěstování ovocných dřevin v nádobách nebo o popínavých rostlinách a vertikálních zahradách, soudobém trendu zahradní architektury.

Floristické show budou pod taktovkou předních českých floristů jako je Klára Franc Vavříková, Pavlína Švecová, Zdeněk Kupilík či Arnošt Jílek.

Další lákavou expozicí je České dědictví UNESCO, ve které se vydáme na cestu po Čechách, Moravě i Slezsku a prozkoumáme všech 14 českých památek zapsaných na seznamu světového dědictví. Expozice Českého zahrádkářského svazu v pavilonu E ukáže, jak to chodí v zahrádkových osadách. V pavilonu E můžete také navštívit pěstitelskou poradnu.

Historická Oranžerie bude hostit uměleckou výstavu Pod křídly múz. Ta představí sochy členů Unie výtvarných umělců Olomoucka v objetí květin. V pavilonu H bude mít opět základnu Výzkumná laboratoř rostlin, která letos opět láká na populárně-naučnou expozici s praktickými ukázkami, workshopy a poradenstvím na téma semenářství, výživa rostlin, kopřiva – (ne)tradiční bylina budoucnosti. Návštěvníci si mohou užít také vernisáž fotografií „Alpská květena“ a projekci filmů o rostlinách a přírodě.

Program pro děti

Na Letní Floře Olomouc připravujeme program i pro ty nejmenší návštěvníky. Nově je připravena Dětská zóna na Letní scéně u rybníčku. Děti se mohou těšit na zábavný program s kostkami LEGO od organizace Bricks 4 Kidz Olomouc, na korálkování „šperky u Kačky“, výtvarný workshop Pískování a pro starší děti je připraven program od umělecké skupiny Chaoscompany s tím nejlepším ze street artu. Těšit se můžete i na Babiččin dvoreček s hospodářskými zvířátky. 

Doprovodný program

Bohatý program nabídne přednášky, předváděcí akce a floristické show, a odborné semináře a další. Víkendový program zpestří také hudební vystoupení multižánrové kapely Fantajm či folk country kapely AKVAREL na venkovním podiu SAMBA. Nebude chybět ani dobré jídlo a pití.

Dobré víno nabídnou čeští vinaři a zkušení someliéři v rámci doprovodného programu Dny moravských vín. Těšit se tak návštěvníci mohou na ochutnávky, řízené degustace i cimbálovou muziku v galerii pavilonu A.

Součástí Letní Flory bude ve čtvrtek a pátek i oblíbená odpočinková zóna iniciativy Univerzity Palackého v Olomouci Zaparkuj - oživujeme veřejný prostor. Ve čtvrtek 20.8. v 15:00 se také můžete těšit na hudební busking uměleckého dua Oakland & Binder. Tom Oakland a Martin Binder jsou nechvalně proslulí především tím, že tvoří dvě třetiny věhlasně neznámého tria Reverend Killjoy. Kromě toho prý umí i spát v uzavřených prostorách, zvedat jedno obočí a vcelku obstojně hrát písničky, o kterých jste ani nevěděli, že je znáte. Minimálně jedné z těchto aktivit se vám může poštěstit býti brzy svědkem. Mrkněte na video.

Kompletní program najdete v záložce Doprovodný program nebo v katalogu výstavy, který bude zdarma k dispozici na pokladnách. 

Změna programu vyhrazena.

Zahradnické trhy 

Venkovní areál výstaviště již tradičně zaplní Letní zahradnické trhy, které opět představí široký sortiment květin, semen, zahrádkářských pomůcek či hobby potřeb. Na své si tak přijdou všichni zahrádkáři a milovníci rostlin. 

 

Výstavu pořádá Výstaviště Flora Olomouc spolu s Českým zahrádkářským svazem, Svazem školkařů České republiky a Unií výtvarných umělců Olomoucka. Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana, hejtmana Olomouckého kraje Ladislava Oklešťka a primátora statutárního města Olomouce Miroslava Žbánka

 

Při pořádání výstavy Letní Flora Olomouc myslíme na vaši bezpečnost, proto dodržujeme všechna aktuální hygienická a bezpečností nařízení. V pavilonech platí povinnost nosit roušku, takže tímto žádáme všechny návštěvníky, aby brali ohled na ostatní a nos i ústa si ve vnitřních prostorách Výstaviště Flora zakrývali.

 

Odborný seminář Kvalita rostlinného materiálu v praxi a nejčastější chyby při výsadbách

Během Letní Flory se ve čtvrtek 20. 8. od 10:00 koná seminář s název Kvalita rostlinného materiálu v praxi a nejčastější chyby při výsadbách. Jak poznat kvalitní alejový strom, keř, vícekmen, soliteru a další výpěstky školkařů? Které chyby jsou akceptovatelné, které opravitelné a které nikoliv. Které vady jsou nejčastější a jak je odhalit, jsou-li skryté. V čem nám pomohou školkařské normy, kde jsou naopak nepřesné a jak si s tím poradit v projektech a zadáních veřejných zakázek? Těmto tématům bude seminář věnovaný. Koncipován bude prakticky, s množstvím praktických ukázek a popisu konkrétních případů, včetně reálných ukázek dobrých a špatných kořenových systémů.

Seminář je určen pro projektanty, správce zeleně, arboristy, pracovníky odborných firem či studenty. Kompletní informace o semináři najdete zde. Účast na semináři je zpoplatněna a je nutná předchozí registrace

Speciální nabídka pro zájezdy

Výstaviště Flora Olomouc nabízí možnost získání 20% slevy ze vstupného při pořádání zájezdů; sleva platí v případě závazného objednání nejméně 20 ks vstupenek do 17. srpna 2020. Organizované zájezdy členů Českého zahrádkářského svazu mají za stejných podmínek dokonce slevu 30 %. Tato nabídka platí pouze do 17. srpna 2020, poté budou mít všichni zájemci možnost koupit si vstupenku online nebo na pokladně v době konání výstavy.

Kontakt pro objednávky: Alena Nádvorníková, vstupenky@flora-ol.cz, tel.: +420 585 726 232, fax: +420 585 726 272

Každodenní doprovodný program přinese zábavu a rozmanité zážitky dětem i dospělým.

Návštěvníci se mohou těšit i na bohatý odborný doprovodný program s přednáškami a poradnou. 

Doprovodný program postupně doplňujeme. Změna programu vyhrazena!

DOPROVODNÝ PROGRAM

Pódium v pavilonu A 

Čtvrtek 20. 8.

10.00 Slavnostní zahájení, křest gladiolu

11.50–12.10 Koncert žesťového kvinteta Moravské filharmonie Olomouc

13.00–14.00  Přednáška Jedlé květy, Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D., Zahradnická fakulta MENDELU

14.10–15.00  Floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík

15.10–16.10  Ovocný strom v okrasné výsadbě, Ing. Zdeňka Klemšová

Pátek 21. 8.

9.40–10.20  Přednáška Feng-shui v zahradě, Dalibor Vaněk

10.30–11.30  Floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Zdeněk Kupilík

11.50–12.10  Koncert žesťového kvinteta Moravské filharmonie Olomouc

12.50–13.50  Přednáška Vertikální zahrady versus uplatnění popínavých rostlin v zahradní architektuře, Ing. Samuel Burian

14.00–15.00  Floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík

15.10–16.10  Možnosti biologické ochrany ovocných dřevin, Roman Loskot, Ing. Roman Loskot, Biocont

16.20–17.20  Historie Sloupu Nejsvětější Trojice zapsaného na seznam UNESCO, PhDr. Simona Jemelková, Muzeum umění Olomouc

Sobota 22. 8.

9.40–10.20 Ovocné dřeviny v nádobách, Ing. Aleš Zahradník, Ph.D., OŠ Litenčice

10.30–11.30  Floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Arnošt Jílek, časopis Floristika

11.50–12.10  Koncert žesťového kvinteta Moravské filharmonie Olomouc

14.00–15.00  Floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Arnošt Jílek, časopis Floristika

15.10– 16:10 Perspektivní ovocné odrůdy a druhy, Ing. Aleš Zahradník, Ph.D.

16.20–17.20  Rychlokvíz Českého dědictví UNESCO o ceny, Ing. Michaela Severová

Neděle 23. 8.

10.20–11.20  Floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Klára Franc Vavříková, Henri Design

11.30–12.30 Přednáška Jedlé květy, Ing. Jarmila Neugebauerová, Ph.D., Zahradnická fakulta MENDELU

12.50–13.50  Přednáška Choroby a škůdci rostlin, ochrana rostlin, Svaz školkařů  České republiky

14.00–15.00  Floristická předváděcí akce Sezónní sesazované nádoby, Ing. Klára Franc Vavříková, Henri Design

Dny moravských vín - pavilon A, galerie

Každoroční Přehlídka moravských vín za účasti našich předních vinařů.

Pátek 21. 8.

15.00–15.45  Řízená degustace – ochutnávka slámových vín, Oldřich Drápal

16.00–16.45 Seminář s degustací, Vinařství Esterka, s.r.o., Ing. Vít Esterka

Sobota 22. 8.

10.00–12.00 Cimbálová muzika

12.00–12.45  Řízená degustace – ochutnávka slámových vín, Oldřich Drápal

13.00–14.00 Cimbálová muzika

14.00–14.45 Řízená degustace Vinařství máma na víně, Mgr. Adéla Hanáková, Ph.D.

15.00–16.00 Cimbálová muzika

16.00–16.45 Seminář s degustací, Vinařství Esterka, s.r.o., Ing. Vít Esterka

Neděle 23. 8.

10.00–11.30 Směs písní, Kristýna Zítková

12.00–12.45 Řízená degustace, Holanek - rodinné vinařství, Michal Ješko

13.00–14.00 Směs písní, Kristýna Zítková

14.00–14.45 Seminář s degustací, Vinařství Esterka, s.r.o., Ing. Vít Esterka

15.00–15.45 Řízená degustace Vinařství máma na víně, Mgr. Adéla Hanáková, Ph.D.

Další akce a zážitky s vínem - Vína z Moravy a vína z Čech

Venkovní podium „SAMBA“ 

Čtvrtek 20. 8.

15.00–16.30 Busking neboli pouliční umění

Oakland & Binder – alternative country/folk

Pátek 21.8.

10.00  Svět exotických rostlin olomouckých sbírkových skleníků, Ing. Pavel Souček, Výstaviště Flora Olomouc

10.30  Levandule v našich zahradách, Levandulový statek, Bezděkov

11.00  Kytice ze zahradních květin, Ing. Anna Beranová, Květiny Bouzov

13.00  Růže v zahradě, Ing. Jiří Malaska, Výstaviště Flora Olomouc

14.00  Květiny do zahrad, Ing. Zdeněk Šup, Výstaviště Flora Olomouc

14.30  Novinky a rarity mezi odrůdami rajčat, Ing. Peter Gajdoštin, Dobrá semena

15.30  Trendy ve šlechtění odrůd vinné révy, Ing. Ivo Kotrle, Čelechovice na Hané

Sobota 22. 8.

10.00  Svět exotických rostlin olomouckých sbírkových skleníků, Jana Pajerová, Výstaviště Flora Olomouc

10.30  Osvěžující letní nápoje ochucené kávou, Café Gape

11.00 Hudební uskupení ATRIO „Neuvěřitelný příběh hudby“                    

12.00  Růže v zahradě, Ing. Jiří Malaska, Výstaviště Flora Olomouc

12.30  Hudební uskupení ATRIO „Neuvěřitelný příběh hudby“                                   

13.00  Trendy ve šlechtění odrůd vinné révy, Ing. Ivo Kotrle, Čelechovice na Hané

13.30  Hudební uskupení ATRIO „Neuvěřitelný příběh hudby“     

14.00  Znáte z televize: Tajemství úspěšného domácího zavařování – tradiční i revoluční techniky, Luboš Jandejsek, Sonix

14.30  Kytice ze zahradních květin, Ing. Anna Beranová, Květiny Bouzov

15.30, Květiny do zahrad, Ing. Zdeněk Šup, Výstaviště Flora Olomouc

16.00  Levandule v našich zahradách, Levandulový statek, Bezděkov

Neděle 23. 8.

10.00  Znáte z televize: Tajemství úspěšného domácího zavařování – tradiční i revoluční techniky, Luboš Jandejsek, Sonix

11.00  Multižánrová kapela FANTAJM

11.30  Osvěžující letní nápoje ochucené kávou, Café Gape

12.00  Multižánrová kapela FANTAJM

13.30  AKVAREL folk & country kapela     

Výzkumná laboratoř rostlin - pavilon H 

Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. - Interaktivní expozice „SEMENÁŘSTVÍ”

–  Semena a jednosemenné plody zelenin, léčivých, aromatických a kořeninových rostlin

– Posklizňová úprava a klíčení semen různých druhů plodin

– Způsoby čištění semen – ruční i mechanizované, třídění, dozrávání, obrušování

– Poradenství, ukázky a možnost vyzkoušet si jednotlivé procesy úpravy semen

čtvrtek–pátek

Ústav biologie rostlin AF Mendelu - Interaktivní expozice „KOPŘIVA – (NE)TRADIČNÍ BYLINA BUDOUCNOSTI“

– Pěstování kopřiv – jak mohou vědecké metody pomoct se správným pěstováním pro konkrétní účely využití

– Pomocí mikroskopu se dozvíte „proč kopřiva pálí“ a kde najdete „kopřivové vlákno“

– Ukázky postupu kultivace kopřiv z přírody přes laboratoř zpátky do pole

– Diskuze o širokém spektru využití trochu podceňovaného plevelu s obrovským potenciálem

sobota–neděle

Ústav agrochemie, půdoznalství, mikrobiologie a výživy rostlin AF Mendelu - Interaktivní expozice „I ROSTLINY POTŘEBUJÍ JÍST“

– Zásady správné výživy rostlin, příjmu živin a jejich působení v rostlině

– Ukázky rostlin s projevy nedostatečné výživy rostlin makrobiogenními prvky

– Živé exponáty, prezentace

Výstava fotografií ALPSKÁ KVĚTENA

Habity a detaily květin zachycené objektivem fotografky Hany Martínkové v různých lokalitách od mokřadů, soutěsek, horských pastvin, luk až po skaliska a sutě v Rakouských, Švýcarských a Italských Alpách.

Biologická laboratoř – doprovodný program s Pevností poznání

– Pomocí mikroskopů prozkoumejte krásný a miniaturní svět sladkých vod

– Objevte pozoruhodné organismy z rostlinné a živočišné říše v pouhé kapičce vody

– Zajímavé pokusy, zábavné úkoly a hlavolamy

Filmový sál

Projekce filmů o přírodě režiséra a dokumentaristy Ivana Stříteského 

NEJBLIŽŠÍ KRAJINA | ZDRAVĚJŠÍ KRAJINA

Projekce archivních filmů o rostlinách z klasického filmového pásu   

POHYBY ROSTLIN | ROSTLINA A TÍŽE ZEMSKÁ | ROSTLINA A TEPLOTA

Změna programu vyhrazena!

Venkovní prostor před Oranžerií

čtvrtek–pátek

Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor - Iniciativa Univerzity Palackého v Olomouci

- Odpočinková zóna, deskové hry a sportovní náčiní

Venkovní areál

průběžně celý víkend
Neuvěřitelná budoucnost zahradní techniky – Motúčko a jeho revoluční následovníci

Můžete je sami vyzkoušet!

Isolit-Bravo, Jablonné nad Orlicí

Dětská zóna u rybníčku v parku

průběžně celý víkend

Bricks 4 Kidz, Olomouc - Zábavný program s kostkami LEGO® pro velké i malé hračičky.

Korálkování „Šperky u Kačky“ - Jiří Olbert, Kateřina Balová. Vyrobte si vlastní šperk z minerálů.

Pískování – Denisa Bernasova - Výtvarný workshop pro děti od 3 let podporující rozvoj jemné motoriky. Přijďte si vytvořit vlastní obrázek.

Chaoscompany - Olomoucká umělecká skupina Chaospany ukáže to nejlepší ze street artu. V přímém přenose můžete sledovat, jak vzniká umělecké dílo za použijí sprejů a barev.

 

 

Změna programu vyhrazena!

Kulturní program finančně podpořil Olomoucký kraj.

 

Přihláška Letní Flora Olomouc 2020

lf-flora-akvizice-email.pdf
4.46 MB Stáhnout 

Přihláška Letní zahradnické trhy 2020

lf-pf-trhy-akvizice-email.pdf
4.48 MB Stáhnout 

Parkování pro návštěvníky a vystavovatele

lf-mapa-parkovani-01.jpg
2.88 MB Stáhnout 

Partneři výstavy

Se záštitou


Partneři expozic


Oboroví partneři


Mediální partneři

Logo Hanácký večerník

Významní partneři

MF

Programoví partneři

logo

Mohlo by vás také zajímat Více na www.flora-ol.cz