Česky  English
24. - 27. 4. 2014 sobota 3. 5. 2014 12. - 14. 6. 2014 20. - 21. 6. 2014
Aktuální veletrhy a výstavy
Vyhledávání

Partneři

Podzimní svátek zahradníků na olomouckém výstavišti skončil

Aktuality | 16. 10. 2012
Na olomouckém výstavišti Flora skončila  v neděli 14. října  největší česká výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků, podzimní Flora Olomouc 2012 spojená s festivalem gastronomie a nápojů.

O tradiční podzimní akci výstaviště byl, přes chladné počasí a hlavně postupující ekonomickou krizi, která zasáhla i peněženky návštěvníků Flory, stále zájem - branami výstaviště prošlo za  čtyři dny trvání  podle prvních odhadů  více než 23 tisíc návštěvníků, jen o něco málo méně než loni.

Mezi expozicemi a výrobky, kterými se letos prezentovalo více než tři stovky vystavovatelů a prodejců z České republiky,  Polska a Slovenska, největší pozornost přitahoval výstavní pavilon s hlavní expozicí „Hravý podzim“ zaplněnou špičkovými výpěstky ovoce a zeleniny domácích, českých a moravských pěstitelů, přehlídkou tykví a chryzantém. Členové Českého zahrádkářského svazu se zase pochlubili pestrobarevnou výstavou krajových, dnes už ve velkém nepěstovaných odrůd ovoce a zeleniny, které jsou v posledních letech čím dále, tím více vyhledávány malými pěstiteli a zahrádkáři pro svou odolnost proti škůdcům. V jejich pavilonu nechyběly oblíbené poradny -  zahrádkářská, houbařská a včelařská a také moravský  zahrádkářský sklípek se skvělými víny a burčákem.
Květinové vazby z podzimní soutěže floristů v aranžování, kterého se letos zúčastnilo třiadvacet špičkových domácích floristů,  mohli návštěvníci tentokrát obdivovat v neobvyklém exotickém prostředí palmového skleníku výstaviště. 

Tradičnímu zájmu se těšily doprovodné zahradnické trhy s pestrou nabídkou pro zahradníky a zahrádkáře, platilo to zejména pro stánky se specialitou podzimní Flory, ovocnými školkařskými výpěstky, stromky a keři.

Na olomouckém výstavišti se opět rozdávala i odborná ocenění. Zlato z letošní soutěže v květinové vazbě na podzimní téma „Drak“ patří v  kategorii seniorů floristkce Kateřině Holišové z Korytné, v juniorské kategorii si nejlépe vedla Adéla Murínová ze Strachotína. Nejlepší expozicí v oboru ovocnářství se mohli pochlubit pěstitelé z Úsovska - Klopiny, nejlepší kolekcí výpěstků zase zahradníci z Pomony Těšetice. V rámci zelinářských soutěží přiřkla porota nejvyšší ocenění expozici Odbytového družstva Litozel z Bohušovic nad Ohří, nejlepší kolekci odrůd zeleniny přivezli na Floru pěstitelé ze Sema Smržice. Cenu  primátora  si  z Olomouce za bohatou expozici a mimořádnou kvalitu exponátů odvezla Zelinářská Unie Čech a Moravy

Doprovodný gastronomický festival OLIMA nabídl kuchařské, cukrářské soutěže, ochutnávky regionálních potravin, jedlých květin i kulinárních zajímavostí hanácké kuchyně.  Návštěvníci se denně těšili na Dny moravských vín s řízenými degustacemi vín z velkopavlovické, mikulovské, znojemské a slovácké vinařské podoblasti.
Součástí festivalu byl i 9. ročník soutěže o nejlepší ovocnou pálenku Grand Prix Flora košt.  Do boje o letošní titul šampiona přihlásili pěstitelé a „paliči“ z Moravy, Čech i Slovenska 374 vzorků tvrdých moků, což bylo zatím nejvíce v celé historii soutěže.  Přihlášené destiláty byly  rozděleny do 9 kategorií – slivovice, hruškovice, broskvovice, meruňkovice, třešňovice, višňovice, jablkovice, vínovice a kategorie ostatní, která obohatila soutěž o některé netradiční vzorky, asi nejzajímavější byla ananásovice.
Odborná porota složená ze zástupců Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity Brno, Státní zemědělské a potravinářské inspekce a Unie destilatérů ČR nakonec přisoudila titul Absolutního šampiona Flora koštu 2012 hruškovici, ročník 2011, Josefa Lupače z Hodonína. Druhé nejvyšší ocenění – Cenu Unie destilatérů ČR za nejlepší kolekci přihlášených vzorků – si odvezl Miroslav Vaculík  z Vřesovic.

Letošní „zelený“ rok na výstavišti Flora skončil. Další zahradnickou akcí, které se otevřou brány olomouckého výstaviště, bude ve dnech 25. až 28. dubna 2013 jarní květinová Flora Olomouc.

Poslat emailem :: Tisk článku
Úvodní stránka | začátek stránky | zpět | obnovit | vpřed | přidat k oblíbeným | nastavit jako výchozí stránku
Články lze kopírovat jen se svolením autora | vytvořeno pomocí phpRS| Správa stránek
RSS zprávy | © 2006 Výstaviště Flora Olomouc