Česky  English
24. - 27. 4. 2014 sobota 3. 5. 2014 12. - 14. 6. 2014 20. - 21. 6. 2014
Aktuální veletrhy a výstavy
Vyhledávání

Partneři

Historie

Výstaviště Flora, a.s. | 11. 06. 2006

VÝSTAVIŠTĚ FLORA OLOMOUC se může pochlubit dlouhou a pestrou historií. Svůj vznik datuje do roku 1966, kdy rozhodnutím Okresního národního výboru v Olomouci vznikla rozpočtová organizace pod názvem Olomoucké výstavní sady. V roce 1970 byla  přejmenována na Floru Olomouc. Od roku 2000 je Výstaviště Flora Olomouc akciovou společností  se stoprocentní majetkovou účastí města.Základ výstavních akcí – výstav a veletrhů - jejichž počet se postupně rozrostl na současných šestnáct, tvoří tradiční květinové výstavy, expozice okrasných dřevin, výpěstků, ovoce a zeleniny.

FLORA OLOMOUC je nejstarší a nejvýznamnější výstavou, která jak o jarní, tak letní (a od 90. let minulého století i podzimní) etapě pravidelně přivádí na výstaviště desítky tisíc návštěvníků.

Dnešní mezinárodně uznávaná přehlídka špičkových výpěstků květin, okrasných dřevin, zahradní architektury a vazačství datuje svůj původ do roku 1958 (přesněji od data 24. 8. 1958), kdy se v areálu výstaviště konala vůbec první, ještě regionální „Výstava květin podniků místního hospodářství“  za účasti komunálních firem z Olomouce, Prostějova, Přerova, Šumperka a Lipníka. Na svou dobu nevídaný zájem veřejnosti – 62 tisíc návštěvníků – si vynutil její opakování v příštím roce. Následující, třetí ročník v roce 1960, který přilákal na výstaviště 118 tisíc návštěvníků, se už konal jako Celostátní výstava okrasného zahradnictví.
Stoupající zájem vystavovatelské i návštěvnické veřejnosti vyvrcholil na V. celostátní výstavě v roce 1964, kterou zhlédlo neuvěřitelných 330 tisíc lidí. Úspěch československých pěstitelů v témže roce na mezinárodní výstavě ve Vídni, kde skončili celkově třetí a přivezli si 40 zlatých, 124 stříbrných a 208 bronzových medailí, přivedl v příštím roce na VI. Celostátní výstavu do Olomouce vůbec první zahraniční účastníky - Dány a Holanďany.

Název FLORA OLOMOUC se v titulu zahradnických výstav objevil poprvé v roce 1967. Výstavy s jarním i letním během probíhaly původně v lichých letech, v sudých se o ně Olomouc dělila s Bratislavou. Od roku 1990 byla Flora Olomouc téměř výhradně jarní výstavou, k tradici jarní i letní etapy se výstaviště vrátilo v roce 2000.

Posláním Flory Olomouc, která se ze skromných začátků vyvinula v prestižní mezinárodní přehlídku, je kromě seznamování návštěvníků s možností využití květin a zeleně ke zkrášlení a zkvalitnění prostředí, v němž žijí, také poskytování bohatých estetických zážitků, zprostředkování výměny zkušeností, popularizace pěstitelských úspěchů, a tím obohacování odborné i laické veřejnosti o nové informace, náměty a impulsy. Tradičními partnery a spolupořadateli výstav jsou Český zahrádkářský svaz, Svaz květinářů a floristů a Svaz školkařů ČR.

Základ výstavy tvoří hlavní expozice v pavilonu A, jejíž koncepce je pokaždé jiná. Tvůrci expozice se pro jednotlivé výstavy nechávají inspirovat novým, specifickým tématem. S velkým úspěchem se v posledních letech setkalo například Jaro v podhůří Jeseníků, či Zahrady Primavery, přibližující umění italských renesančních zahradníků.
Barevnou záplavu v hlavním pavilonu A a specializované výstavy květin a floristických exponátů z aranžérských soutěží ve vazbě v dalších výstavních pavilonech doplňují květinové přehlídky v parcích a botanické záhradě. O vysázení desítek tisíc kusů jarních květin či letniček, i o to, aby do termínu výstav vyrostly do skutečné krásy, se pečlivě starají zahradníci Výstaviště Flora Olomouc.

Zahradnické výstavy a veletrhy jsou každoročně spojeny s udělováním cen nejlepším vystavovatelům za nejkvalitněji provedené expozice, nejlepší výpěstky či kolekci výpěstků, a oceněním soutěžících v rámci soutěží v aranžování květin. Nejvyšším odborným uznáním výstav Flora Olomouc je cena Novitas Olomucensis. Ocenění určené novinkám okrasných rostlin výrazně nových vlastností a tvarů, možností pěstování a užití, ustavila v roce 1966 rada města Olomouce, autorem chráněného výtvarného symbolu je akademický sochař Rudolf Doležal.

K výstavám Flora Olomouc patří také slavnostní křty nových květinových odrůd, jichž se pravidelně ujímají významné osobnosti naší i zahraniční kulturní a společenské sféry. K těm, co se na olomouckém výstavišti zhostili čestného kmotrovského úkolu, patří například známá slovenská herečka paní Emílie Vášáryová, její české kolegyně Vlasta Chramostová, Hana Maciuchová, či spisovatel Jiří Žáček.

Na své si v rámci Flory Olomouc přijdou kromě milovníků každoročně rovněž pěstitelé květin, zahradníci i zahrádkáři, kteří přicházejí na výstaviště nejen za estetickým prožitkem a informacemi, ale také za nákupy. Jarní etapu Flory totiž tradičně doprovází veletrh drobné zahradní mechanizace, zahradnických pomůcek a potřeb HORTIFARM a JARNÍ ZAHRADNICKÉ TRHY květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků, zahradnických pomůcek a potřeb. Letní etapa je vždy spojena s obdobně zaměřenými LETNÍMI ZAHRADNICKÝMI TRHY.

Podzimní FLORA OLOMOUC / Hortikomplex
„Zelenou“ sezónu olomouckého výstaviště každoročně tradičně uzavírá FLORA OLOMOUC / Hortikomplex, podzimní výstava ovoce, zeleniny a školkařských výpěstků doplněná PODZIMNÍMI ZAHRADNICKÝMI TRHY okrasných a ovocných dřevin, drobné zahradní mechanizace, pomůcek a potřeb. Paletou barev a pestrostí tvarů může tato nejmladší zahradnická akce výstaviště směle konkurovat květinovým výstavám Flora.

Poprvé - ještě pod původním názvem „Podzimní zahradnické trhy“ - se brány výstavy otevřely v roce 1990. První menší expozice zeleniny a ovoce připravena Českým zahrádkářským svazem se na trzích objevila roce 1992 a o tři roky později, v roce 1995, se v Olomouci - stále ještě v rámci trhů – představily dvě klíčové odborné unie – Zelinářská unie Čech a Moravy a Moravskoslezská ovocnářská unie, později Ovocnářská unie ČR s celostátní působností. Obě unie jsou dnes garanty okrasné části výstavy.  Další tradiční součást Hortikomplexu - floristickou soutěž v podzimní vazbě - připravují pořadatelé s další odbornou unií – Svazem květinářů a floristů. Bokem v rámci Hortikomplexu nezůstávají ani zahradníci výstaviště, kteří jej obohacují zajímavými výpěstky. Výrazně se podíleli například na unikátní výstavě tykví v roce 2001. V pavilonu H mohli návštěvníci Hortikomplexu obdivovat neuvěřitelných více než 300 druhů a odrůd různých velikostí, tvarů a barev.

Jednotlivé odborné unie zajišťují pro podzimní výstavu, jíž se každoročně účastní na půl tisíce pěstitelů z Moravy i Čech, účast výrobních firem a profesionálů. Jejich rozsáhlé expozice seznamují návštěvníky s pěstitelskými novinkami a sortimentem ovoce a zeleniny určeným pro velkovýrobu. Nabídku velkopěstitelů doplňují vystavovatelé-zahrádkáři, kteří se sice prezentují méně rozsáhlým množstvím exponátů, zato ale ve velmi širokém sortimentu odrůd, včetně mimotržních, krajových a starých, které už velkovýroba nezná.
Výstava se tak stává zajímavou jak pro odborníky z řad velkopěstitelů, tak i pro zahrádkáře a laiky. Stejně jako je tomu u výstav květin, také Hortikomplex charakterizuje pokaždé nové a specifické téma, citlivě propojující expozice ovoce a zeleniny s doplňky přírodního či lidového charakteru. Návštěvnicky vděčné byly například expozice Je po dešti, Na návsi, či Kouzelný svět pohádek. постельное белье

Dlouhodobým cílem podzimní Flory, s nímž Výstaviště Flora Olomouc od začátku přistupuje k pořádání této akce, je propagace českého ovoce a zeleniny, českého pěstitelství. A jejich snaha nachází u odborné veřejnosti ocenění - byla právě tato olomoucká zahradnická výstava, kterou si Česká ovocnářská unie v roce 2002 vybrala, aby na ní vyhlásila a široké veřejnosti poprvé představila České jablko desetiletí.

OSTATNÍ VÝSTAVY
Punc místa, kam se chodí nejen za estetickými prožitky a zábavou, ale i poučením, dodává Výstavišti Flora Olomouc paleta dalších akcí – od výstavy cestovního ruchu TOURISM EXPO, přes výstavu modelářů a sběratelství  FOR MODEL,  MEZI NÁMI -  Dny zdravotně postižených, výstavu nábytku a moderního životního stylu BYDLENÍ, spojenou veletrhem pro obnovu památek RENOVA a veletrhem informací z finančního trhu FINANCE PRO KAŽDÉHO až po prodejní trhy VÁNOCE FLORA. Výstaviště je také pravidelným dějištěm akcí pořádaných cizími vystavovateli, k nejpopulárnějším patří výstava exotického ptactva EXOTA.
Poslat emailem :: Tisk článku
Související články:
O společnosti Výstaviště Flora Olomouc, a. s. (21.02.2013)
Současnost (11.01.2013)
Úvodní stránka | začátek stránky | zpět | obnovit | vpřed | přidat k oblíbeným | nastavit jako výchozí stránku
Články lze kopírovat jen se svolením autora | vytvořeno pomocí phpRS| Správa stránek
RSS zprávy | © 2006 Výstaviště Flora Olomouc