Po Floře na hrad Šternberk

Pro všechny milovníky květin a historie jsme ve spolupráci s hradem Šternberk připravili slevy na vstupné do hradu. Zlevněné vstupné se vztahuje na návštěvníky výstavy Flora Olomouc – letní etapa po dobu průběhu Flory 14.-17.8.2014.

Všichni návštěvníci, kteří se prokážou platnou vstupenkou z výstavy Flora, obdrží slevu na vstupné do hradu – za cenu základního okruhu mohou shlédnout celý šternberský hrad. Těšíme se na vaši návštěvu.
+ Dospělí: 140 > 100,-
+ Senioři: 100 > 70,-
+ Rodinné vstupné (2dospělí+3děti): 380 > 270,-

O Vyznání růžím

Po dlouholeté odmlce bude nejstarší československá zahradnická výstava  opět obohacena o květinovou přehlídku, která do Olomouce vždy spolehlivě lákala davy návštěvníků: výstavu Vyznání růžím.

Vůbec první „Vyznání“ se na výstavišti konalo v roce 1972, cílem bylo pravidelně seznamovat veřejnost s nově vyšlechtěnými odrůdami a výpěstky růží.  A nebude tomu jinak ani letos. Mezi stovkami pestrobarevných růží určitě upoutá největší pozornost zářící Abrakadabra,  nově vyšlechtěná žíhaná krasavice zahradníků z německého Hamburku, s premiérou právě na letní Floře 2014. Návštěvníci se mohou těšit i na další nádherné „kousky“ královen květin, mezi jiným kolekci růží z rozária Památníku Lidice.

 

Putování kvetoucí pouští, pralesem a světem růží (letní Flora 2014)

Pouští, pralesem i světem růží provede návštěvníky letošní letní Flora Olomouc. Mezinárodní zahradnická výstava a veletrh  s československou tradicí  – vůbec první květinová výstava se olomouckých  Smetanových sadech, dnes areálu výstaviště Flora, konala v srpnu 1958 – otevře své brány ve dnech 14. až 17. srpna.

Letní etapa nejstarší české květinové akce  nabídne procházku „Rozkvetlou pouští, pralesem (a samozřejmě, jak jinak u květinové výstavy, také)  zahradou“. Hlavní výstavní expozici s tímto tématem navrhl jeden z nejznámějších českých zahradních architektů profesor Ivar Otruba.  O ukázky unikátní pouštní flory a zajímavé pohledy do zákoutí pralesní květeny se postarají členové Unie botanických zahrad ČR. „Exotiku  na Hanou přinese i premiérová expozice, kterou pro Floru připravuje velvyslanectví Nigerie v ČR, s ukázkami květeny i kultury vzdálené africké země,“ vysvětluje garant výstavy Vojtěch Zahradník a dodává, že návštěvníci nebudou postrádat ani tradiční pestrobarevnou záplavu letních květin a trvalek, o kterou se postarají  čeští a moravští pěstitelé, zahradníci a zahrádkáři.  A to vše se bude odehrávat převážně v prostorách nově zrekonstruovaného hlavního výstavního pavilonu A, jemuž se i přes modernizaci podařilo zachovat podobu někdejšího skvostu architektonické moderny šedesátých let minulého století.

Letní Flora se ve velkém pavilonu bude konat poprvé po dvouleté přestávce způsobené náročnou rekonstrukcí a návrat oslaví skutečně parádně: vzkříšením unikátní tematické přehlídky, která Olomouc a její zahradnické akce proslavila už počátkem sedmdesátých let minulého století– výstavou  „Vyznání růžím“. Růžová květinová aranžmá na galerii pavilonu bude mít na starost také odborník na slovo vzatý, Vladimír Šindelář,  zahradník, jehož umění obdivovali i milovníci květin z Německa a z Bolívie, protagonista známých televizních magazínů pro zahrádkáře.
Výstava slibuje skutečné skvosty a výjimečné zážitky. Největší pozornost  bezesporu připoutá magnet expozice, doslova zářící růže Abrakadabra ze skupiny Beetrose, čerstvě vyšlechtěná v německém Hamburku. „Splň se, co říkám“, tak zní překlad jejího aramejského názvu, patrně nejstaršího mystického slova na světě – a růže své poslání určitě vyplní. Alespoň na Floře, kde v sobotu 16. srpna (od 11.30 hodin na terase pavilonu A) absolvuje slavnostní křest. Návštěvníci výstavy budou vůbec prvními, kteří si  výpěstky překrásné růže budou moci zakoupit za speciální výstavní cenu. Na evropských trzích se Abrakadabra objeví v listopadu 2014 a v České republice až na jaře 2015.
Výjimečný bude v expozici i  souborný unikát,  pro Floru speciálně vybraná kolekce růží z Růžového sadu Památníku Lidice, ve kterém je na volné ploše o rozloze 3,5 hektarů vysázeno přes 200 odrůd růží  v celkovém počtu 23 000 keřů. Památníku je darovali profesionální i amatérští pěstitelé z celého světa.

Součástí hlavní expozice bude velká přehlídka řezaných květin vrcholného léta, lilií, mečíků, jiřin, či kosatců domácích pěstitelů. Na výstavě se představí i  členové Svazu školkařů a perenáři s novými odrůdami trvalek. Návštěvníci se mohou těšit na domácí, nově vyšlechtěnou odrůdu begonie, na výstavě se bude křtít i nový český mečík. Čerstvě vyšlechtěné odrůdy šalvěje a léčivé, ale i velmi dekorativní třapatky přivezou do Olomouce pěstitelé trvalek. Prostory hlavního pavilonu rozzáří přehlídka nového sortimentu balkonových květin a rozvoní bylinky – aromatické, léčivé, kořeninové, které do Olomouce přivezou pěstitelé ze svazu Pelero Cz.  Potěší i soutěžní expozice Svazu květinářů a floristů: špičkoví domácí květinoví aranžéři budou  soutěžit o nejkrásnější „Letní věnec z růží“.

Nejrůznější výpěstky, zejména gladioly, jiřiny, bylinky a trvalky najdou návštěvníci v expozici Českého zahrádkářského svazu. K prohlížení a obdivování budou  nové odrůdy letních květin, výstava letní zeleniny a ovoce rozšířena o velkou přehlídku sortimentu rajčat, salátových okurek a expozici dýní a cuket. Na návštěvy zájemců se budou těšit v odborných poradnách, stejně jako zahrádkářském sklípku s cimbálovou muzikou a prvním letošním burčákem.

Návštěva letní Flory poskytne možnost prohlédnout si zdarma expozice sbírkových skleníků výstaviště Flora se vzácnou florou i faunou  a botanické zahrady s rozáriem. Netradiční růžová zahrada v prostředí přísně geometrických betonových polí byla vytvořena na místě původní městské deponie odpadků.V expozici s 10 000 keři růží  velkokvětých i sadových je dnes soustředěno více než 400 domácích i světových odrůd.  Volný vstup bude také do botanické zahrady Univerzity Palackého Olomouc, která sousedí se sbírkovými skleníky.

Zahrádkářům, chalupářům i kutilům nabídne letní Flora příležitost vybrat si z pestré nabídky zahradnických trhů s květinami, rostlinným materiálem, zahradnickými pomůckami a hobby potřebami. Každodenní doprovodný program přinese zábavu a hezké hudební zážitky dětem i dospělým.

Výstava se letos koná pod záštitou ministra zemědělství  Mariana Jurečky.

Na návštěvníky letní Flory ani letos nezapomněly České dráhy. Zájemci mohou opět využít  nabídky Vlak Plus, padesátiprocentní slevy na zpátečním jízdném z kteréhokoliv místa v ČR.  Stačí jen, aby na pokladně ČD požádali o jízdenku Vlak+ Flora a na výstavě si ji nechali opatřit razítkem na stánku Českých drah v pavilonu A.

Brány letní Flory Olomouc 2014 budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin. Vstupné (platí současně pro výstavu a  zahradnické trhy včetně vstupu do sbírkových skleníků a botanických zahrad VFO a UP Olomouc):  Plné vstupné je 100 Kč, zlevněné (pro důchodce a studenty) – 80 Kč, děti od 6 do 15 let – 30 Kč, rodinné vstupné (dva dospělí  + 1 až 4 děti) – 210 Kč. Zdarma je vstup na výstavu pro děti do 10 let v doprovodu rodičů a návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP – P.

Časopis Zahrádkář má rok tykví

Časopis Zahrádkář letošní rok vyhlásil Rokem tykví a zároveň vypsal několik soutěží. Jedna se uskuteční během letní Flory v Olomouci, druhá na podzimní Zahradě Čech v Litoměřicích. Třetí soutěž, s názvem Zlatý recept Zahrádkářky, probíhá dlouhodobě v rámci časopisu

Letní tykve v Olomouci (Flora Olomouc 14. – 17. 8. 2014)

Pro soutěž, která proběhne v pavilonu C, posílejte cukety, patisony a další vaše tykvovité výpěstky na adresu: Výstaviště Flora Olomouc, Wolkerova 17, 771 11 Olomouc tak, aby je pošta doručila v období od 4. do 11. 8. 2014.Zásilky označte heslem a ZAHRÁDKÁŘ a připojte své kontaktní údaje. Soutěžní exponáty lze také předat na výstavišti osobně. Vzhledem k tomu, že je velmi obtížné hodnotit tyto letní tykve podle vzhledu či váhy, všechny účastníky soutěže slosujeme a pět vylosovaných obdrží ceny. Veškeré poskytnuté výpěstky budou nejen zahrnuty do soutěže, ale zároveň se stanou po dobu výstavy také součástí expozice Českého zahrádkářského svazu.

Pro výherce jsou připraveny zajímavé výherní balíčky, ve kterých naleznou houpací sítě od firmy Hamaka s.r.o., knihy z Knižního klubu, velké kovové květinové zápichy od firmy Vatax.

 

První podrobné informace k letní Floře

Zahradnické akci s více než půlstoletou tradicí bude patřit olomoucké výstaviště Flora ve dnech 14. až 17. srpna. Mezinárodní zahradnická výstava a veletrhu FLORA OLOMOUC – tedy její letní etapa – bude lákat na Výstaviště Flora Olomouc již od 14. do 17. srpna 2014.

Hlavní květinová expozice umístěná v nově zrekonstruovaném pavilonu A ponese název „Rozkvetlou pouští, pralesem a zahradou“ a připraví ji Unie botanických zahrad ČR. Výstavní prostor se díky tomu promění v různé kouty světa lišící se svoji květenou i okolní scenérií. Do daného konceptu zapadá i unikátní výstava připravená díky Velvyslanectví Nigérie, která představí kulturu této africké země doplněnou ukázkami nigerijské květeny.

Celou expozici zkrášlí také tisíce květin vrcholného léta, jako jsou lilie, mečíky, jiřiny, kosatce.

V prostoru hlavní expozice nebude chybět ani posezení a odpočinková zóna, kde lidé budou mít příležitost prohlédnout si nové odrůdy letních květin či navštívit odbornou poradnu. Zelený rámec celé pestrobarevné kráse letních květin vytvoří expozice okrasných dřevin Svazu školkařů ČR.

Členové Českého zahrádkářského svazu přivezou nejrůznější výpěstky, zejména gladioly, jiřiny, bylinky a trvalky. Dalším z lákadel se stane výstava dýní a cuket spojená se soutěží o tu nejhezčí z nich. Návštěvníky čeká rovněž expozice letního ovoce a zeleniny, kterou organizátoři letos rozšíří o velkou přehlídku sortimentu rajčat a salátových okurek. Nebude chybět ani oblíbená zahrádkářská poradna či posezení u cimbálu spojené s možností ochutnat první burčák.

Letní etapu ozdobí i výstava Vyznání růžím, která představí velké množství odrůd a druhů růží jejichž krása se bude prolínat s vystavenými uměleckými výtvory z oboru uměleckého kovářství, sochařství nebo keramiky. Tuto výstavu doplní doprovodný program pořádaný ve spolupráci s časopisem Receptář. Pořadatelé lidem nabídnou i velkou přehlídku nového sortimentu balkonových květin od předních českých pěstitelů. Český spolek perenářů pak představí nové odrůdy trvalek.

Tradiční soutěže v aranžování květin se ponesou v duchu tématu: „Věnec z růží“. Letní floristické klání osvěží svou nabídkou Sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých rostlin PELERO CZ a další domácí i zahraniční vystavovatelé.

Návštěvníci letní Flory si budou mít příležitost vybírat z pestré nabídka Letních zahradnických trhů, kde prodejci nabídnou květiny, rostlinný materiál, zahradnické pomůcky a hobby potřeby. Zdarma bude během výstavy možné zavítat třeba do sbírkových skleníků výstaviště, botanické zahrady a rozária v Bezručových sadech, kde roste více než 500 odrůd růží. Volný vstup bude také do botanické zahrady Univerzity Palackého Olomouc, která sousedí se sbírkovými skleníky. Po celou dobu konání akce je připravený rovněž doprovodný program plný hudby a soutěží.

Výstaviště bude ve dnech 14. – 17. srpna otevřené denně od 9 do 18 hodin.
Vstupné na výstavu: 100 Kč – plnoplátci, 80 Kč – důchodci, studenti, 30 Kč – děti
(6–15 let), 210 Kč – rodinné vstupné (2 + 1 až 4 děti), zdarma – na průkaz ZTP a ZTP-P. Na hromadné objednávky vstupenek – od 20 ks (do 27. 7.) sleva 20%

Srdečně Vás zveme do Olomouce – přijďte se potěšit krásou květin na letní FLOŘE OLOMOUC 2014

S Českými drahami na letní Floru za polovinu

Na návštěvníky,  kteří  zamíří  na letní Floru Olomouc (14. -17. 8.) z nejrůznějších koutů republiky, opět myslely i České dráhy, které připravily pro zájemce dárek, či bonus v podobě Vlaku+ Flora.

Zpáteční jízdenku z kteréhokoliv místa v ČR za cenu jednosměrné. Stačí, když budoucí návštěvník výstavy požádá o jízdenku Vlak+Flora na kterékoliv pokladně ČD a pak si ji na výstavě nechá označit razítkem na stánku Českých drah ve foyer pavilonu A. Více na stránkách českých drah